Large banner

Регион

16.04.2026.

09:19

Покренута истрага против градоначелника Марибора због примања мита

Претходно су криминалистички истражитељи словеначког Националног истражног бироа извршили средином марта претресе и у просторијама општине Марибор и у кући градоначелника

Покренута истрага против градоначелника Марибора због примања мита
Фото:Ilustracija

Против градоначелника Марибора Саше Арсеновича покренута је истрага због сумње да је починио више кривичних дјела, укључујући подстрекавање на примања поклона, мита и користи за незаконито посредовање.

Претходно су криминалистички истражитељи словеначког Националног истражног бироа (НПУ) извршили средином марта претресе и у просторијама општине Марибор и у кући градоначелника.

У судском налогу којим је истражни судија одобрио претрес куће и друге истражне радње наводи се да је Арсенович основано осумњичен за подстрекавање на извршење кривичног дела противправног примања поклона, примања мита, примања користи за незаконито посредовање и противправног примања поклона.

Напомиње се да је Арсенович, као градоначелник захтијевао од Полака најмање 200.000 евра за лице које још није идентификовано, како би усвојио одлуку или покренуо поступак за усвајање општинског детаљног просторног плана (ОППН) за земљиште у Студенцима. Без усвојеног ОППН-а, компанија Томажа Полака СХ Глобал не би могла да спроведе планирану инвестицију, изградњу новог насеља.

Поред градоначелника, за кривична дјела у истом случају осумњичени су и власник компаније СХ Глобал Томаж Полак, председник Спортског савеза Марибора Томаж Барада, као и Славко Корже и Јака Доленц.

Истрагу је предложио тужилац Специјализованог државног тужилаштва (СДТ) на иницијативу НПУ.

По судском налогу, истражни судија је наложио претрес стана и других просторија, запљену и преглед предмета попут личних биљешки, као и телефона, рачунара и других електронских уредјаја који могу да открију садржај разговора између осумњичених и других лица, преноси Б92.

Како преносе словеначки медији, у истрази Националне истражне службе (НПУ) против градоначелника Марибора и још неколико осумњичених коришћене су и прикривене истражне мјере, укључујући тајно посматрање и надзор електронских комуникација прислушкивањем и снимањем.

Арсенович је осумњичен за укупно 17 кривичних дела из области привредног криминала и корупције, међу којима се наводе давање и примање мита, као и злоупотреба положаја. Он је одбацио оптужбе и нагласио да не размишља о оставци.

"Моја савјест је чиста и нисам учинио ништа незаконито", рекао је, додајући да ће бранити своју невиност чињеницама у било ком поступку, "ако до њега икада дође".

Придружите се

Сазнајте све о најважнијим вијестима и догађајима, придружите се нашој Вибер заједници.

Провјерено.инфо
Large banner