Large banner

Регион

28.06.2026.

20:03

Јевтић упутио писмо Бијелој кући због кршења права Срба на Косову

Јевтић је у писму Бијелој кући указао на ескалацију репресије и системско кршење људских права Срба на Косову, посебно током Видовдана.

Srpska lista
Фото:SRNA

Потпредсједник Српске листе Далибор Јевтић упутио је писмо Канцеларији Бијеле куће за партнерства заснована на вјери и сусједству у којем је скренуо пажњу на ескалацију репресије и системско кршење људских права српске заједнице на Косову, посебно током обиљежавања Видовдана на Газиместану.

Позвао је Канцеларију Бијеле куће да се заложи за заштиту српског православног насљеђа и помогне у обезбјеђивању безбједности и основних људских права српске заједнице на Косову.

"На Видовдан - свети дан од дубоког историјског и духовног значаја за православне хришћане - притисци су достигли критичну тачку на спомен-обиљежју Газиместан", навео је Јевтић у писму америчким званичницима.

Истакао је да су вјерницима ускраћивана њихова основна права на слободу изражавања и вјероисповести, наводи Косово онлајн.

Јевтић је указао да на Косову постоји дубоко забрињавајући тренд произвољних хапшења припадника српске заједнице, што је повећало страх и нестабилност широм региона.

Скренуо је пажњу и на забрану националних и вјерских симбола, наводећи да су локалне власти активно забраниле истицање националне српске заставе и светих симбола српске православне цркве.

"Гушење вјерских слобода, криминализација културног идентитета и произвољна притварања директно су у супротности са основним вриједностима слободе и регионалне стабилности које Канцеларија за вјерска партнерства Бијеле куће жели да штити", навео је Јевтић.

Такозвана косовска полиција данас је на Газиместану привела више десетина особа након парастоса који је служен косовским јунацима поводом Видовдана, преноси Срна.

Придружите се

Сазнајте све о најважнијим вијестима и догађајима, придружите се нашој Вибер заједници.

Провјерено.инфо
Large banner