Друштво
06.08.2026.
15:12
Помен у Сводни: Одана почаст жртвама хрватског бомбардовања избјегличке колоне 1995. године
У Сводни код Новог Града обиљежена је годишњица страдања цивила у избјегличкој колони из Републике Српске Крајине коју је 1995. гађала хрватска авијација.

АУТОР
Провјерено Инфо
У Сводни код Новог Града данас је служен помен за страдале Србе у избјегличкој колони из Републике Српске Крајине, коју је гађала хрватска авијација августа 1995. године у злочиначкој акцији "Олуја". Код спомен-крста који је 2012. године подигао Документационо-информациони центар "Веритас" за шест цивила страдалих 8. августа 1995. године положени су вијенци и цвијеће и прислужене свијеће.
Директор "Веритаса" Саво Штрбац рекао је да је преко моста на ријеци Уни у Нови Град прешло 100.000 избјеглих Срба који су мислили да су се спасили.
"Док је хрватска војска пала и убијала све што јој се нашло на путу, у Сводни су гађали избјегличку колону, што је оставило трајне физичке и психичке посљедице", истакао је Штрбац.

Александар Николић у кућном притвору
Начелник општине Нови Град Мирослав Дрљача рекао je да је ратна авијација Хрватске у августу 1995. године гађала избјегличку колону на територији друге државе, за шта нико није одговарао.
"Јасно је да то није била забуна него наредба с циљем да се улије страх", истакао је Дрљача и нагласио да жртве траже правду и да не буду заборављене.
Посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Милорад Којић каже да правосуђе у Хрватској не жели да се суочи са тамном страном своје историје.
"Правосуђе у БиХ, такође, није ништа урадило по питању злочина хрватске војске у акцији Олуја на територији БиХ", рекао је Којић.
Он је рекао да су Срби избјегли из Републике Српске Крајине у августу 1995. године спас нашли преласком у Републику Српску, што још једном потврђује значај и важност Српске за опстанак Срба.
Документационо-информациони центар "Веритас" у сарадњи са локалним самоуправама, Српском православном црквом и крајишким удружењима, обиљежава 31 годину од егзодуса Срба из бивше Републике Српске Крајине у хрватској злочиначкој акцији "Олуја".
Обиљежавање годишњице егзодуса Срба из Републике Српске Крајине у Новом Граду је почело парастосом у Храму Светих апостола Петра и Павла.
Након парастоса, поред магистралног пута према граничном прелазу прислужене су свијеће а са моста је у ријеку Уну спуштен вијенац.
Придружите се
Сазнајте све о најважнијим вијестима и догађајима, придружите се нашој Вибер заједници.
Тагови :
Препоручени садржај

Драматично код Требиња: Пожар се поново разбуктао и пријети асфалтној бази
Друштво
14:41

Освежење за Бањалучане: Улаз на базене на Аквани бесплатан наредна три дана
Друштво
14:27

Грубо кршење Етичког кодекса: Инспектор СИПА-е величао "Олују"
Друштво
13:51



