Politika

24.02.2025.

14:21

Traže se dodatana pojašnjenja od OBA-e

U informaciji OBA BiH koja se danas našla pred Komisijom, u vezi sa provjerama Nešića, navedeno je da ova bezbjednosna agencija nije nadležna za imenovanje i davanje saglasnosti za izbor ministra.

IZVOR: Srna
nenad nešić
Foto: SRNA

Komisija za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH zatražila je danas od Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH /OBA/ dodatne informacije i pojašnjenja o sprovođenju bezbjednosnih provjera bivšeg ministra bezbjednosti u Savjetu ministara Nenada Nešića, a u vezi sa procedurama imenovanja na pozicije na nivou BiH.
Ovo je zatraženo budući da Komisiji nisu dostavljeni nikakvi podaci koji bi ukazivali na to da postoji bezbjednosna smetnja za pristup tajnim podacima.

Na današnjoj sjednici Komisije je zaključeno da se, u saradnji sa Zajedničkom komisijom Parlamentarne skupštine BiH za nadzor nad radom OBA BiH, organizuje sastanak sa predstavnicima OBA i Agencije za istrage i zaštitu BiH /Sipa/, na kojem bi se razgovaralo o zakonskim odredbama i procedurama bezbjednosnih provjera kandidata za imenovanja na pozicije na nivou BiH, saopšteno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

U informaciji OBA BiH koja se danas našla pred Komisijom, u vezi sa provjerama Nešića, navedeno je da ova bezbjednosna agencija nije nadležna za imenovanje i davanje saglasnosti za izbor ministra, te da su zahtjev o Nešićevoj provjeri dobili nakon što je imenovan.

U toj informaciji je navedeno da su bezbjednosne smetnje, prema Zakonu o zaštiti tajnih podataka, lažno navođenje podataka u upitniku za provjeru, pravosnažne sudske presude od najmanje tri mjeseca zatvorske kazne, te vođenje postupka pred Haškim tribunalom, odnosno pred odgovarajućim sudom u BiH.

Među navedenim je dokazano postojanje bezbjednosne smetnje u vezi sa jednom ili više informacija iz upitnika za bezbjednosnu provjeru koje utemeljuju opravdanu sumnju u autentičnost, lojalnost državi i povjerljivost osobe za omogućavanje pristupa, korištenja, čuvanja i zaštite tajnih podataka, kao i neovlašteni kontakt ili saradnja sa osobama iz obavještajno-bezbjednosnih ili vojnih struktura drugih zemalja.

U informaciji je objašnjeno na koji način se dobija pristup tajnim podacima, te da ih je na isti način dobio i Nešić.

Iz OBA su rekli da ta agencija sprovodi bezbjednosne provjere za lica koja rade ili se prijavljuju za rad na radno mjesto na kojem se proizvode tajni podaci u organu koji se bavi obavještajnim ili pitanjima iz oblasti odbrane i bebjednosti.

"Rukovodilac organa, odnosno institucije, podnosi zahtjev za bezbjednosnu provjeru OBA BiH sa potrebnom dokumentacijom za njeno sprovođenje, koja rezultat dostavlja rukovodiocu organa u kojem je osoba zaposlena ili obavlja dužnost. Rukovodilac organa ili institucije donosi odluku o postojanju, odnosno nepostojanju bezbjednosne smetnje, a državni bezbjednosni organ izdaje dozvolu za pristup tajnim podacima", rekli su iz OBA.

Komisija za borbu protiv korupcije zatražila je informaciju od OBA nakon što je Nešić uhapšen u decembru prošle godine zbog sumnje da je počinio krivično djelo dok je obavljao funkciju vršioca dužnosti direktora "Puteva Republike Srpske".
 

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.