Политика
09.07.2026.
14:39
Новчане казне за симболе на гробљима који величају НДХ и усташку идеологију
Народна скупштина Републике Српске разматрала је измјене закона којима се уводе казне за одговорне за постављање забрањених симбола на гробљима.

АУТОР
Провјерено Инфо
Приједлогом закона о допунама Закона о гробљима и погребној дјелатности Републике Српске, који је размотрила Народна скупштина, предвиђено је увођење новчаних казни за одговорне за симболе на гробљима које величају и промовишу идеологију НДХ, као и усташку, нацистичку и фашистичку идеологију.
Министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Бојан Випотник прецизирао је да је ријеч о застави НДХ са првим бијелим пољем на шаховници, усташком симболу у облику латиничког слова "У", поздрав "За дом спремни!", ознака Ханџар-дивизије, као и сви други симболи и натписи којима се велича и промовише та идеологија.
Приједлогом закона се допуњавају прекршајне одредбе тако да се уводи новчана казна за управу гробља која да одобрења за постављање, уклањање, односно замјену надгробних споменика и надгробних знакова супротно члану 21а.
Випотник је истакао да се уводи новчана казна за појединце који постављају, без одобрења управе гробља или супротно датом одобрењу мијењају надгробни споменик и надгробни знак.
Гробови, гробнице, надгробни споменици, спомен-обиљежја или објекти унутар гробља не могу садржавати симболе и натписе који вријеђају вјерске, моралне и националне осјећаје српског народа и свих других грађана, преноси Срна.
Придружите се
Сазнајте све о најважнијим вијестима и догађајима, придружите се нашој Вибер заједници.






