Large banner

Politika

12.07.2025.

11:33

Kojić: Orić primjer kako pravosuđe BiH od zločinaca pravi "heroje"

Kojić je naglasio da bi Orić pred pravosuđem BiH prvo trebalo da odgovara za brutalno ubistvo sudije Slobodana Ilića, kao i niz drugih zločina nad Srbima

IZVOR: Srna
Kojić: Orić primjer kako pravosuđe BiH od zločinaca pravi "heroje"
Foto: SRNA

Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih, nestalih i poginulih Srba Srebrenice Branimir Kojić izjavio je da je Naser Orić najbolji primjer kako Sud BiH od zločinaca pravi "heroje", od monstruma biznismene, te da BiH, dok god je tako, nema nikakve šanse da opstane.

Kojić je naglasio da bi Orić pred pravosuđem BiH prvo trebalo da odgovara za brutalno ubistvo sudije Slobodana Ilića, kao i niz drugih zločina nad Srbima.

"Ovo je samo jedan u nizu zločina koji su se desili srpskom narodu u srednjem Podrinju i Birču, za koji je odgovoran Naser Orić i njegovi vojnici", rekao je Kojić Srni.

On je podsjetio na knjigu "Planirani haos", autora Ibrana Mustafića, koja govori kako se lično Orić iživljavao i zvjerski zaklao sudiju Slobodan Ilića, a prethodno mu izvadio oči.

Kojić je istakao da je bio na suđenju Oriću kada je slušao svjedočenja o ovom zločinu i tada mu se ledila krv u žilama.

Prema njegovim riječima, "sud nepravde BiH ostao je nijem i ni to svjedočenje nije bilo dovoljno da krvnika osude".

"Umjesto da trune u zatvoru, Naser Orić drži govor motoristima koji kreću na nekakav `marš mira`, koji je sve sem toga, jer su isti ti motoristi cijelu noć divljali po Srebrenici i remetili mir", rekao je Kojić.

U Zalazju u opštini Srebrenica danas će biti obilježene 33 godine od stradanja 69 srpskih civila i vojnika na Petrovdan, 12. jula 1992. godine, u ovom selu i u Sasama, kao i u Biljači i Zagonima na području Bratunca.

Osim 69 poginulih i velikog broja ranjenih, tog tragičnog Petrovdana nestala su 22 Srbina, od kojih je sedam bilo živih.

Od 22 nestala, 10 je slučajno pronađeno i ekshumirano 10. juna 2011. godine iz masovne grobnice prilikom traženja nastradalih Bošnjaka.

Posmrtni ostaci stradalih su poslije više od godinu identifikovani i sahranjeni na Petrovdan 2012. godine, dok je dvoje ekshumirano, identifikovano i sahranjeno ranije.

Deset nestalih još nije pronađeno i njima se gubi trag u logoru u bivšoj srebreničkoj policijskoj stanici. Od zarobljenih niko nije preživio i niko nije odgovarao za njihova ubistva.

Large banner