Large banner

Политика

25.02.2026.

11:38

Амбасада Русије у БиХ о годишњици почетка СВО

Закључују да је Русија заинтересована за рјешавање украјинске кризе и успостављање трајног мира и безбједности на евроазијском континенту

Амбасада Русије у БиХ о годишњици почетка СВО
Фото:Pixabay

Амбасада Русије у БиХ прокоментарисала је изјаве шефа украјинске дипломатске мисије у БиХ поводом четврте годишњице почетка специјалне војне операције. Из Амбасаде наглашавају да одлука предсједника Русије Владимира Путина о спровођењу СВО јесте утемељена и заснована на члану 51. Повеље УН- а, који гарантује право држава на индивидуалну и колективну самоодбрану, као и на одредбама Устава Руске Федерације.

- Учешће у СВО руских и страних држављана је у потпуности добровољно, у складу са законима наше земље. Они, који срцем одлуче да помогну Русији да порази неонацизам и ослободи становништво руског Донбаса, добијају свеобухватне информације о условима и специфичностима службе у зони СВО, као и о мјерама подршке за овај изазован посао. До краја 2025. године, око 450.000 људи се добровољно придружило војсци у Русији - додаје се у саопштењу.

С тим у вези, додају да сваки коментар представника Кијева о попуњавању руске војске изгледа само апсурдно.

- Украјина већ четири године спроводи општу мобилизацију, чији замајац с временом само добија на замаху, проширују се старосне границе за присилну регрутацију и укидају се сва здравствена ограничења. Неслагање Украјинаца с таквим нехуманим методама је сасвим разумљиво, те је стога у суштини једини начин за Кијев да попуни фронт постала такозвана бусификација - неселективно задржавање украјинских мушкараца на улицама и њихово слање одмах на фронт без икакве припреме - додаје се у саопштењу.

Наводе да то потврђују бројна признања украјинских заробљеника.

- Сам Кијев не гнуша се присуства бројних страних плаћеника у својим редовима, које Оружане Снаге Русије елиминишу током СВО. Ствари су дошле до тога да украјинске амбасаде у иностранству постају центри за мобилизацију, бестидно мамећи странце жељне лаке зараде да се упуте на фронт. С нашим неумољивим напредовањем дуж цијеле линије борбеног контакта и континуираним ослобађањем градова и села у Донбасу, јасно дефинисани циљеви СВО неминовно ће бити постигнути, док нехумане мобилизацијске акције Украјине против властитих грађана, као и европске испоруке оружја могу само продужити агонију Кијева - истиче се у саопштењу Амбасаде БиХ.

Закључују да је Русија заинтересована за рјешавање украјинске кризе и успостављање трајног мира и безбједности на евроазијском континенту, те је у ту сврху отворена за конструктиван дијалог са оним међународним партнерима који су спремни узети у обзир легитимне интересе наше земље.

Придружите се

Сазнајте све о најважнијим вијестима и догађајима, придружите се нашој Вибер заједници.

Провјерено.инфо
Large banner