Large banner

Svijet

17.09.2025.

20:15

Ugrožena konvencija UN o izbjeglicama

Oštro upozorenje UNHCR-a upućeno je na 75. godišnjicu od usvajanja Konvencije UN o izbjeglicama.

IZVOR: Srna
UNHCR
Foto: SRNA

Agencija UN za izbjeglice (UNHCR) saopštila je da vlade širom svijeta, posebno na globalnom sjeveru, koji uključuje Sjedinjene Države i zemlje Evrope, sve više potkopavaju globalnu konvenciju o izbjeglicama i tražiocima azila, što ugrožava i samo njeno postojanje.

Oštro upozorenje UNHCR-a upućeno je na 75. godišnjicu od usvajanja Konvencije UN o izbjeglicama, dokumenta iz 1951. godine koji definiše ko su izbjeglice i šta je odgovornost zemalja koje ih primaju.

Države su preduzele mjere za suspendovanje zahtjeva za azil, odnosno zahtjeva za međunarodnu zaštitu onih koji kažu da bi se suočili sa ratom ili progonom zbog svoje vjere, rase, nacionalnosti, seksualnosti ili svojih političkih uvjerenja ako bi se vratili kući.

"Ne pretjerujem kada kažem da je institucija azila širom svijeta sada pod većom prijetnjom nego ikada ranije", rekla je novinarima Ruvendrini Menikdivela, pomoćnik visokog komesara za zaštitu pri UNHCR-u u Ženevi.

SAD pod administracijom predsjednka Donalda Trampa i pojedine evropske zemlje sve više ograničavaju azil i traže bilateralne sporazume sa trećim zemljama, posebno u Africi, o deportaciji migranata, a u nekim slučajevima pokušavaju da potpuno prenesu odgovornosti za azil na druge.

"Azil jeste ugrožen, ali je više ugrožen u zemljama koje su sposobnije da preuzmu tu odgovornost nego u zemljama koje zapravo primaju najveći broj izbjeglica", rekla je Manikdivela.

Large banner