Large banner

Свијет

20.01.2026.

22:22

Трамп: Одбор за мир могао би да замијени УН

"Уједињене нације једноставно нису биле од велике помоћи. Велики сам заговорник потенцијала УН, али оне никада нису испуниле тај потенцијал"

ИЗВОР: Срна
Трамп: Одбор за мир могао би да замијени УН
Фото:SRNA

Предсједник САД Доналд Трамп изјавио је данас да би новоформирани Одбор за мир могао да замијени УН које је критиковао јер сматра да нису довољно ефикасне у окончању ратова.

"Уједињене нације једноставно нису биле од велике помоћи. Велики сам заговорник потенцијала УН, али оне никада нису испуниле тај потенцијал", рекао је Трамп на брифингу поводом прве годишњице од почетка свог другог мандата у Бијелој кући.

Трамп је навео да би волио да УН могу да ураде више и да није потребан Одбор за мир, пише Њујорк пост.

Одбор, који је покренула Трампова администрација, прво би се бавио сукобом у Гази, уз план да се касније прошири на друге конфликте.

Чланство у одбору траје три године од ступања статута на снагу и може бити продужено одлуком америчког предсједника, а ограничење на три године не важи за државе које у првој години уплате више од милијарду долара, преноси Ројтерс.

Према изворима Блумберга, око 60 земаља, укључујући неколико европских позвано је да се придружи одбору, а Трамп жели да коначна повеља и мандат комитета буду потписани у Давосу у четвртак.

Large banner