Large banner

Свијет

10.04.2026.

10:51

Стармер признао: Уморан сам од Трампа и Путина

Премијер Кир Стармер поручио је да Британија мора ојачати отпорност и енергетску независност како би заштитила грађане од глобалних шокова и потеза Трампа и Путина.

Стармер признао: Уморан сам од Трампа и Путина
Фото:SRNA

Премијер Велике Британије Кир Стармер поручио је да Велика Британија мора постати отпорнија како би се суочила с "нестабилним и опасним" глобалним окружењем у којем су шокови попут сукоба у Ирану све чешћи.

У ауторском тексту за The Guardian Стармер је истакао да размишља дугорочно и жели "преобликовати земљу" како грађани не би били "на милост и немилост догађаја у иностранству". Уједно је у разговору за ITV нагласио да је "уморан од тога да породице широм земље гледају како им рачуни расту и падају због потеза Путина или Трампа".

Премијер се тренутно налази на тродневној турнеји по Заљеву, а његова посјета долази у тренутку када је крхко примирје у сукобу с Ираном под притиском, уз неслагања о томе да ли се оно односи и на Либан. Стармер је у четвртак разговарао телефоном с америчким предсједником Доналдом Трампом, а из Downing Streeta је саопштено да су двојица лидера разговарала о потреби израде "практичног плана за поновно покретање поморског саобраћаја" кроз Хормушки мореуз, кључни пловни пут који је практично затворен због сукоба.

Затварање мореуза већ је утицало на раст трошкова живота у Великој Британији, посебно кроз повећање цијена горива и хране. Стармер је нагласио да су посљедња два мјесеца показала зашто је земљи потребна "енергетска независност".

"Уморан сам од тога да породице и компаније гледају како им рачуни за енергију варирају због потеза Владимира Путина или Трампа", рекао је. У тексту за Guardian подсјетио је да је Британија готово двије деценије погођена кризама, наводећи финансијску кризу из 2008. године, Brexit и пандемију COVID-19.

"Одговор из Westminstera увијек је био исти, управљати кризом, пронаћи привремено рјешење и потом покушати вратити стање на старо", навео је Стармер, обећавајући да ће овај пут бити другачије. Поручио је да сукоб у Ирану мора представљати "црвену линију", те да ће улагања у обновљиве изворе енергије, јачање радничких права и укидање ограничења социјалних давања за двоје дјеце помоћи земљи да се припреми за растућу глобалну нестабилност.

"Отпорност нам даје контролу. Без ње, стално нас избацују из равнотеже догађаји изван наших граница", нагласио је.

Придружите се

Сазнајте све о најважнијим вијестима и догађајима, придружите се нашој Вибер заједници.

Провјерено.инфо
Large banner