17.09.2025.
19:16
SAD poništavaju vize onima koji slave ubistvo Kirka
Amerika neće biti domaćin strancima koji slave smrt naših sugrađana, napisao je Rubio

Sjedinjene Američke Države poništavaju i odbijaju vize ljudima koji slave ubistvo američkog patriote Čarlija Kirka, izjavio je danas američki državni sekretar Marko Rubio.
- Amerika neće biti domaćin strancima koji slave smrt naših sugrađana - napisao je Rubio u objavi na društvenoj mreži Iks.
America will not host foreigners who celebrate the death of our fellow citizens.
Visa revocations are under way. If you are here on a visa and cheering on the public assassination of a political figure, prepare to be deported. You are not welcome in this country. pic.twitter.com/dQys2OAeK7
— Secretary Marco Rubio (@SecRubio) September 16, 2025
Rubio je naglasio da je poništavanje viza u toku i upozorio sve koji u Sjedinjenim Država borave na osnovu vize, a slave ubistvo Kirka, da će biti deportovani.
Ova objava uslijedila je, kako navodi Juronjuz, nakon sličnog upozorenja zamjenika državnog sekretara Sjedinjenih Država Kristofera Landaua prošle nedjelje.
- Želim da naglasim da stranci koji glorifikuju nasilje i mržnju nisu dobrodošli u našoj zemlji - napisao je Landau na društvenim mrežama.
Juronjuz dodaje i da nije jasno koliko je viza poništeno ili odbijeno niti na kojim osnovama.
Čarli Kirk ubijen je 10. septembra dok se obraćao studentima na Univerzitetu u američkoj saveznoj državi Juti.
Osumnjičeni Tajler Robinson, uhapšen je a protiv njega je podignuta optužnica za ubistvo.