Large banner

Свијет

15.04.2026.

17:48

Разбијен ланац кријумчара комодо змајева: Шест особа иза решетака

Због умијешаности у кријумчарење комодо змајева на Тајланду, у Индонезији је ухапшено шест особа.

Разбијен ланац кријумчара комодо змајева: Шест особа иза решетака
Фото:Pexels

Разбијен ланац кријумчара, иза решетака шест особа: Нећете вјеровати како су зарађивали на црном тржишту Тајланда

Због умијешаности у кријумчарење комодо змајева на Тајланду, у Индонезији је ухапшено шест особа, саопштиле су локалне власти.

Два осумњичена ухапшена су у фебруару у Сурабаји, на источној обали острва Јава, док су се искрцавала са брода са три жива комодо змаја.

Пријети им озбиљна робија

Према наводима полиције, животиње су потицале од „добављача или ловаца“ из индонежанске провинције Источна Нуса Тенгара, гдје ови највећи гуштери на свијету живе на неколико малих острва.

Осумњичени се терете да су куповали гмизавце по цијени од 5,5 милиона рупија (око 272 евра) по јединки, а затим их препродавали по шест пута већој цијени и слали у Тајланд.

Полиција наводи да су од јануара 2025. године продали најмање 20 комодо змајева, зарадивши око 28.000 евра, те им пријети казна до пет година затвора.

Угрожена врста

Комодо змај је угрожена врста, према подацима Међународне уније за заштиту природе, а процјењује се да у свијету има око 3.400 јединки.

Могу достићи дужину до три метра и тежину од 90 килограма, а угрожени су због људских активности и климатских промјена које уништавају њихово станиште.

Криволовци их хватају како би их продавали као кућне љубимце или за излагање.

Придружите се

Сазнајте све о најважнијим вијестима и догађајима, придружите се нашој Вибер заједници.

Провјерено.инфо
Подијели
Large banner