Large banner

Свијет

20.05.2026.

21:26

Лавров: Стратешко партнерство Москве и Пекинга довољно снажно да издржи притисак Запада

Сергеј Лавров је изјавио да су Русија и Кина изградиле снажно партнерство, потврдивши финални договор о гасоводу "Снага Сибира два".

Sergej Lavrov
Фото:SRNA

Руски министар спољних послова Сергеј Лавров изјавио је да su Москва и Пекинг изградили стратешко партнерство довољно снажно да издржи притисак Запада, указујући на ширење енергетске сарадње, растућу технолошку координацију и трговинску размјену већу од 200 милијарди долара.

"Односи Москве и Пекинга почивају на веома чврстој материјалној основи. Трговинска размјена између двије земље већ неколико година премашује 200 милијарди долара годишње, при чему су испоруке енергената окосница сарадње", рекао је Лавров у интервјуу за Шангајску радио-телевизију.

Лавров је истакао да је Русија највећи снабдјевач Кине природним гасом путем гасовода, као и међу главним снабдјевачима течног природног гаса и угља.

"Недавно смо постигли коначни договор о изградњи великог гасовода 'Снага Сибира два'. Такође се разговара и о 'Далекоисточном току'", нагласио је Лавров.

Он је навео да обје земље убрзавају напоре за јачање технолошког суверенитета и смањење зависности од Запада у условима санкција и растућег геополитичког притиска.

"Као што показују недавни догађаји у којима Запад открива суштину своје политике, Кина и Русија морају, прије свега, да се ослоне на сопствене снаге и на наше братске односе", рекао је Лавров.

Он је оцијенио да су покушаји Запада да економски изолује Русију и Кину пропали, указујући на нагли раст кинеског извоза у Русију.

Лавров је додао да се партнерство Русије и Кине све више заснива на самосталности и дугорочној стратешкој солидарности.

Придружите се

Сазнајте све о најважнијим вијестима и догађајима, придружите се нашој Вибер заједници.

Провјерено.инфо
Large banner