Свијет
06.11.2025.
19:12
Изабран нови генерални директор Унеска
"Нови генерални директор ће 15. новембра наслиједити Одри Азулеј, која је на овој функцији од 2017. године", наводи се у саопштењу

Чланице Организације УН за образовање, науку и културу /Унеско/ изабрале су Халеда ел Енанија, египатског политичара и египтолога, за новог генералног директора те организације, наводи се у саопштењу на веб страници Унеска.
Напомиње се да је његова номинација одобрена на 43. сједници Генералне конференције Унеска у Самарканду са 172 гласа од укупно 174.
"Нови генерални директор ће 15. новембра наслиједити Одри Азулеј, која је на овој функцији од 2017. године", наводи се у саопштењу.
Ел Енани /54/ је египтолог и професор египтологије на Универзитету Хелван у Египту, гдје предаје више од 30 година. Докторирао је египтологију на Универзитету "Пол-Валери Монпеље 3" у Француској.
Био је руководилац Националног музеја египатске цивилизације /2014-2016/ и Египатског музеја у Каиру /2015-2016/. Од 2016. до 2022. године обављао је функцију министра за антиквитете, а затим министра туризма и антиквитета Египта.






