Свијет
15.01.2026.
21:27
Фон дер Лајен: Гренланд може да се ослони на Унију
Она је додала да су Арктик и његова безбједност кључне теме и за ЕУ и да се зато инвестиције на Гренланду удвостручују

Предсједник Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила је да Гренланд може да се ослони на Унију и да је тема безбједности Арктика важна за блок.
"Оно што је јасно јесте да Гренланд може да рачуна на нас - политички, економски и финансијски. А када је ријеч о његовој безбједности, дискусије о арктичкој безбједности су, прије свега, кључно питање за НАТО", рекла је Фон дер Лајенова на конференцији за новинаре на Кипру.
Она је додала да су Арктик и његова безбједност кључне теме и за ЕУ и да се зато инвестиције на Гренланду удвостручују.
Амерички предсједник Доналд Трамп више пута је рекао да Гренланд треба да постане дио САД, указујући на његов стратешки значај за националну безбједност и одбрану "слободног свијета".






