Large banner

Svijet

01.10.2025.

13:36

EU samit u Danskoj: Orban najavljuje „borbu u kavezu“

Mađarski premijer Viktor Orban najavio je „borbu u kavezu“ na neformalnom samitu EU u Kopenhagenu, ističući da Mađarska neće podržati članstvo Ukrajine u EU niti slati novac Kijevu.

IZVOR: Agencije
Viktor Orban
Foto: SRNA

Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je da očekuje "borbu u kavezu" na neformalnom samitu EU u Kopenhagenu jer drugi evropski lideri stalno vrše pritisak na Mađarsku zbog Ukrajine.

- Danas odlazim u Kopenhagen. Treba ostati priseban. Čeka nas opasan samit EU. Biće to borba u kavezu - napisao je Orban na društvenoj mreži Fejsbuk.

Mađarski premijer je podsjetio na izjave Ursule fon der Lajen, predsjednika Evropske komisije, poljskog premijera Donalda Tuska i švedskog premijera Ulfa Kristersona o tome da je EU navodno u ratu i da je potrebno povećati pritisak na Mađarsku da podrži Ukrajinu i njeno članstvo u EU.

- Mađarska realnost je da se u susjedstvu ne vodi naš rat. Ne postoji evropsko jedinstvo po pitanju članstva Ukrajine u EU, a bez nas je to nemoguće. Mađari neće slati novac Ukrajini. Dok god Mađarska ima nacionalnu vladu, definitivno ne - primjetio je Orban.

Lideri EU održavaju neformalan sastanak u Kopenhagenu u srijedu. Dnevni red, između ostalog, uključuje jačanje sankcija protiv Rusije i odgovor Brisela na navodne povrede vazdušnog prostora EU.

Prije samita EU u junu, Orban je rekao da se tamo ne može donijeti pravno obavezujuća odluka o evropskim integracijama Ukrajine jer Mađarska ne podržava pristupanje Kijeva EU i ovo pitanje mora biti riješeno jednoglasno. Takođe je objavio rezultate mađarske ankete o pristupanju Ukrajine EU, prema kojima je 95 odsto učesnika, više od dva miliona ljudi, glasalo protiv evropskih integracija Kijeva.

Large banner