Large banner

Свијет

24.03.2026.

09:07

Данци бирају нови парламент

На изборима учествује 12 странака, а четири мјеста додијељена су кандидатима са Гренланда и Фарских острва, која би се могла показати одлучујућим

Данци бирају нови парламент
Фото:Freepik

Грађани Данске гласају данас на парламентарним изборима који би премијеру Мете Фредериксен могли да донесу трећи мандат, захваљујући њеном чврстом ставу против америчког предсједника Доналда Трампа око Гренланда.

На изборима учествује 12 странака, а четири мјеста додијељена су кандидатима са Гренланда и Фарских острва, која би се могла показати одлучујућим.

Гласање је почело јутрос у 8.00 часова по локалном времену, а бирачка мјеста биће затворена у 20.00 часова.

Према анкетама, социјалдемократе Фредериксенове могле би да остваре најслабији резултат од Другог свјетског рата.

Дио бирача сматра да Влада Данске није учинила довољно да заштити дански модел социјалне државе, док други указују на чињеницу да постоји замор јавности након готово седам година вођства Фредериксенове.

Фредериксенова /48/ је расписала избори више мјесеци прије рока у октобру, што је оцијењено као покушај да се искористи пораст популарности када је у јануару Трампова реторика о контроли Гренланда интензивирана.

Придружите се

Сазнајте све о најважнијим вијестима и догађајима, придружите се нашој Вибер заједници.

Провјерено.инфо
Large banner