Свијет
21.02.2026.
08:40
Британска влада разматра закон о уклањању Ендруа из краљевске линије насљеђивања
Бивши војвода ухапшен је и испитан у четвртак због навода о злоупотреби јавне функције

Влада Велике Британије размотриће могућност усвајања закона којим би Ендру Маунтбатен-Виндзор био уклоњен из краљевске линије насљеђивања, пренио је Скај њуз.
Бивши војвода ухапшен је и испитан у четвртак због навода о злоупотреби јавне функције, а евентуални потез владе услиједио би тек по окончању текуће полицијске истраге.
Извор из Бакингемске палате рекао је за "Тајмс" да је његово разрјешење "искључиво ствар парламента" и да палата "не би стала на пут вољи парламента".
Главни секретар Министарства финансија Џејмс Мари рекао је да влада разматра даље кораке, али да би у овој фази било непримјерено да се предузму мјере због истраге која је у току.
Ендру је осми у реду за престо, иза принца Вилијама и његово троје дјеце, као и принца Харија и његове двоје дјеце.
Анкета агенције " YouGov " је показала да 82 одсто британске јавности подржава идеју да се Ендру уклони из линије наслеђивања, шест одсто се противи, док 12 одсто нема став.
Краљ Чарлс Трећи прошле године је одузео Ендруу краљевске титуле због посљедица његове повезаности са осуђеним сексуалним преступником Џефријем Епстином, чије је наводе он негирао.
Метрополитанска полиција саопштила је да је упозната са тврдњама да су лондонски аеродроми можда коришћени за трговину људима и сексуалну експлоатацију и да контактира садашње и бивше службенике који су били задужени за Ендруову заштиту.
Полиција је јуче, други дан заредом, вршила претресе његове бивше куће у Беркширу.
Његова сестра, принцеза Ана, приликом посјете фабрици у Шефилду није одговарала на питања новинара о овом случају.
Придружите се
Сазнајте све о најважнијим вијестима и догађајима, придружите се нашој Вибер заједници.






