Svijet
25.10.2025.
08:21
Blumberg piše: Evo zašto je Tramp uveo sankcije Rusiji
"Obrt"

Предсједник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп увео је прве директне санкције Москви послије мјесеци одлагања, док је процјена државног секретара САД Марка Рубија била кључна за обрт у америчкој политици према Москви, наводи Блумберг позивајући се на изворе.
Према наводима америчких и европских званичника за Блумберг, одлука је донијета након процјене америчког државног секретара Марка Рубија да Русија није показала спремност на промјену става у вези са ратом у Украјини.
Рубио је, након разговора са руским министром спољних послова Сергејем Лавровом, отказао планирани сусрет, јер је, како је оцијенио, Москва наставила да одуговлачи разговоре о прекиду ватре.
Рубијев утицај у доношењу одлуке о санкцијама указује на његову све значајнију улогу у спољној политици САД, истичу званичници упознати са ситуацијом.
Иако су поједини званичници истицали значајан утицај који Рубио посједује, портпаролка Бијеле куће Ана Кели нагласила је да Трамп води спољну политику, а тим за националну безбједност, укључујући Рубија и специјалног изасланика Стива Виткофа, дјелује као јединствена цјелина.
Поред увођења санкција Русији, Трамп је наставио дипломатске контакте, договорио сусрет с украјинским предсједником Володимиром Зеленским и оставио могућност будућих преговора с Москвом.
Рубио је истакао да САД остају отворене за ангажман "ако постоји прилика за постизање мира"
Санкције су обухватиле највеће руске нафтне компаније, укључујући Росњефт и Лукоил, док је Трамп истакао да су досадашњи разговори с Путином често завршавали без резултата.






