Свијет
22.06.2026.
15:26
Благи опоравак након блокаде: Танкери са нафтом прошли кроз Ормуски мореуз
Два супертанкера прошла су кроз Ормуски мореуз, што је знак благог опоравка саобраћаја након викенд-блокаде. Промет је и даље далеко испод просјека прије рата.

АУТОР
Ивана Винчић
Кроз Ормуски мореуз данас су прошла два супертанкера са нешто мање од два милиона барела сирове нафте, показују подаци о праћењу бродова. Ово је први знак опоравка саобраћаја након страха који је током викенда изазвала вијест о поновном затварању овог стратешког пловног пута.
Тренутни промет далеко испод просјека прије рата
Ријеч је о танкерским грдосијама чији је укупан капацитет четири милиона барела. Они су одвојено упловили у Персијски залив, а крајње одредиште једног од њих је ирачка лука Басра.
Ипак, пловидба кроз Ормуски мореуз и даље је на минималном нивоу. Прије избијања рата у Ирану 28. фебруара, кроз овај мореуз је у просјеку пролазило 125 бродова дневно у оба смјера, док је тренутни интензитет саобраћаја и даље драстично испод тог просјека.
Придружите се
Сазнајте све о најважнијим вијестима и догађајима, придружите се нашој Вибер заједници.
Препоручени садржај

Преговори улазе у техничку фазу: САД условљавају одмрзавање иранских средстава
Свијет
13:43

Захарова: Убрзана милитаризација учинила ЕУ непријатељем Русије
Свијет
12:35

Дмитријев: Стармерова оставка важан сигнал другим милитаристичким политичарима у Европи
Свијет
12:15



