23.06.2025.
09:00
MJERE I KONTRAMJERE
Nekima mjere izriču sudovi, nekima narod, a nekima i partije. Čak i ako ste lider partije .

U životu treba imati mjeru. Kada se pređe mjera, počinju problemi. Tako vam je to u svemu, pa i u politici.
Mjera je vrlo važna. Neki je jednostavno nemaju. I onda završe na mjerama. Dok se ne dokaže suprotno.
Nekima mjere izriču sudovi, nekima narod, a nekima i partije. Čak i ako ste lider partije.
Možda bi to moglo i da se nazove kontramjerama, i to kada je u pitanju lider državotvorne i nekad opštenarodne partije po imenu SDS. Da je znao kakve ga mjere — i to ne one što mu je sud odredio — čekaju u sudu sopstvene partije, možda se iz zgrade suda ne bi ni žurio napolje. Nisu se svi njegovom izlasku obradovali. Iako su ispred klicali i prizivali slobodu. Neki su, kažu oni dobro upućeni, bili baš ljuti. Valjalo bi im njegovo odsustvo da sprovedu svoje mjere. I namjere.
Jer odavno se kuha u SDS-u. Neki su požurili da optuže vlast da podmeće Milanu Miličeviću, ali zna i on sam, a i oni koji to govore, da se on odavno spotiče o podmetnute noge partijskih drugova i da im nije po volji. I ne samo njima. Ne mislim na vlast. Ovu ovdašnju. Znate vi na koga ja mislim.
A tek što neki nisu srećni kada su čuli da će i SDS imati svoje kandidate za izbore što dolaze. Vjerovatno planiraju mjere. Ili kontramjere.
Pa su otputovali u hladnije krajeve — a vrlo je moguće da im je ovih dana tamo toplije.
Tako je to kad se pređe mjera. Ima ih još na mjerama. Dobili su neke nove funkcije. Ni to nije baš svima po volji. Pa su uslijedile kontramjere — u vidu kompromitujućih fotografija koje su čekale svoj trenutak. Kontramjera. Za neke mjere koje su se valjda nekad prije prelazile. Kažem vam, mora se u životu imati mjera. I u politici. I biti spreman na kontramjere kad se najmanje nadaš. Sve mjere obično se dogovaraju i donose iza zatvorenih vrata, u „ozbiljnim“ krugovima. Kontramjere stižu kad se spasava autoritet, a nekad i obraz. Mjere, pa kontramjere. I tako unedogled. Jer kad ponestane političke moći, poseže se za mjerama i kontramjerama. Pa da se vidi ko je jak. Ili ko je jači.
Odavno su se ovdje prešle mjere na svim nivoima. Tako su neki umislili da mogu iz igre da šutnu, kad im se ćefne, sve one koji im nisu po mjeri. Ali sve se to, kao bumerang, vraća. Trebalo bi samo malo da se prisjete mjera i kontramjera ovi što sude u političkim partijama — ovim što su im sudovi izrekli mjere. I to u svim partijama. Baš svim. I ovim što sjedaju u fotelje onih što su donedavno sa njima sjedili u istim.
Svi smo mi ovdje odavno na mjerama. Ima ko prati ko je mjeru prešao.
Onda ga stigne kontramjera. Kontramjera je najopasnija.
Nikad niste sigurni ko će vam je izreći. Put do političkog pakla popločan je dobrim namjerama.
I mjerama.