Регион
21.07.2026.
20:02
Путник преминуо у авиону у Загребу прије полијетања
На Аеродрому „Фрањо Туђман“ у Загребу путник преминуо током таксирања авиона Лауда Еуропе. Сазнајте детаље о медицинској интервенцији и процедурама.

АУТОР
Провјерено Инфо
У авиону компаније Лауда Еуропе јуче је на Аеродрому Фрањо Туђман у Загребу прије полијетања преминуо путник, сазнају медији. Према информацијама, путнику је позлило док је авион био у фази таксирања, што значи да авион није био у ваздуху, већ се кретао по аеродромској површини.
Кабинска посада је, уз помоћ медицинске екипе, покушала да реанимира путника, али реанимација је била неуспјешна. Након што је тијело преминуле особе изнијето из авиона, лет је, према информацијама које смо добили, настављен истим авионом и са истом посадом.
Аеродром потврдио медицински инцидент
Са Аеродрома Загреб потврдили су за Индекс да је јуче забележен медицински инцидент.
"Можемо да потврдимо да је на Аеродрому Фрањо Туђман у понедељак, 20. јула 2026., забележен медицински инцидент и да су надлежне службе аеродрома реаговале промптно и спровеле све радње из своје надлежности и у складу са својим овлашћењима", одговорили су са аеродрома.
Додали су да због заштите приватности и чињенице да нису надлежни за оперативне детаље не могу да износе више информација.

Туча блокирала саобраћај на путу Сарајево–Соколац, на терену полиција
"Због заштите приватности особе, као и чињенице да Међународни аеродром Загреб д.д. није надлежан за изношење оперативних детаља у вези са летом, путником, посадом, медицинским поступањем, одлукама превозника или евентуалним поступањем других надлежних органа, нисмо у могућности да дамо додатне информације о овом случају", навели су.
"Још једном желимо да истакнемо да су све активности у надлежности оператера аеродрома спроведене у складу са важећим прописима и утврђеним процедурама које се примјењују у оваквим околностима", стоји у одговору Аеродрома Загреб.
Ко одлучује да ли лет може да се настави?
У оваквим ситуацијама аеродром пружа услуге из своје надлежности, укључујући интервенцију својих служби и координацију на земљи. Међутим, одлуке о самом лету, посади и наставку путовања по правилу су у надлежности авио-превозника, у овом случају Лауде, и капетана авиона.

Покушевски није више кошаркаш Партизана
Према европским ваздухопловним правилима, оператер мора да осигура да авионом на аеродромској површини управља квалификовани пилот или друго посебно оспособљено лице које је оператер одредио.
Не постоји јавно доступно правило према којем се лет аутоматски отказује након смрти путника док је авион још на земљи. Ипак, одговорност за безбједносну процјену и одлуку о наставку лета је на капетану авиона и авио-компанији, уз поступање надлежних служби и поштовање интерних процедура превозника.
Придружите се
Сазнајте све о најважнијим вијестима и догађајима, придружите се нашој Вибер заједници.






