Large banner

Region

08.08.2025.

16:26

Mještani prenijeli spomenik Pavlu Đurišiću u crkvu

Ovaj spomenik jutros je otkrio mitropolit budimljansko-nikšićki Metodije koji je i rekao da će ga staviti u crkvu "pa nek` dođu da ruše crkvu".

Mještani prenijeli spomenik Pavlu Đurišiću u crkvu
Foto: printscreen

Spomenik četničkom komandantu u Drugom svjetskom ratu Pavlu Đurišiću, koji je otkriven u beranskom selu Gornje Zaostro, mještani su prenijeli u crkvu.

Spomenik vojvodi Đurišiću izmješten je u obližnju crkvu posvećenoj Svetoj Petki Trnovoj.

Ovaj spomenik jutros je otkrio mitropolit budimljansko-nikšićki Metodije koji je i rekao da će ga staviti u crkvu "pa nek` dođu da ruše crkvu".

- Daće Bog da se postavi i u sred Berana. Njemu je Berane sve dalo, on se tu i formirao, i zato ga je prvog i oslobodio... Vojvodi Pavlu i svima vojnicima, ratnicima, oficirima, podofiricima i borcima Јugoslovenske vojske u otadžbini vječna pamjat - rekao je mitropolit Metodije.

Okupljeni na saboru koju je održan u ovom selu ispričali su da je policija došla prošle noći misleći da niko ne čuva spomenik.

- Bilo ih je preko stotinu, a i nas je bilo toliko... Rekli su da imamo vremena do 15.00 časova da uklonimo velikog vojvodu koji je sve dao za srpstvo i srpski narod. E to su, braćo moja, komunisti i pioniri Titovi koji su okovanih mozgova - rekao je jedan od prisutnih Miodrag Božović.

Beranska policija uhapsila je juče Vujadina Dobrašinovića zbog podizanja spomenika Pavlu Đurišiću u Gornjem Zaostru gdje se svake godine 8. avgusta održava sabor poštovalaca četničkog pokreta.

Protiv njega je policija podnijela krivičnu prijavu zbog krivičnog djela - povreda i nedozvoljeno podizanje spomen obilježja.

Uprava policije saopštila je da je Dobrašinović spomenik podigao na svom zemljištu. Nakon saslušanja u tužilaštvu, određeno mu je zadržavanje do 72 sata.

Large banner