Регион
21.01.2026.
08:09
Киа први лиценцирани потражни пас у Српској: Појачање у ГСС Бијељина
Овај белгијски овчар званично је постао први потражни пас у Републици Српској лиценциран према врхунским стандардима, што представља огроман искорак за домаћу службу спасавања.

Спасилачки пас Киа и водич Ненад Јовановић из Горске службе спасавања Бијељина положили су међународне испите за потрагу у рушевинама и на отвореном терену. Тиме је Киа - белгијски овчар, постала први пас у Републици Српској са ИРО/ФЦИ лиценцом, чиме су ојачани капацитети Горске службе за спасавање живота.
Овај белгијски овчар званично је постао први потражни пас у Републици Српској лиценциран према врхунским стандардима, што представља огроман искорак за домаћу службу спасавања.
- Киа је прошла два испита за потраге живих људи у рушевинама, односно након земљотреса и у природи. Прошле године кад се десила катасtрофа у Јабланици организација ‚pomozi.ba је покренула пројекат према којем је финансисрала обуку пет паса из БиХ. У Сарајеву је било више паса на тестирању а на крају су послије 10 мјесеци обуке , прошла три пса. Из Вогошће , Широког Бријега и наша Киа из Бијељине - рекао је Ненад Јовановић ГСС Бијељина.
У Горској служби спасавања истичу да је за овај успјех заслужан инструктор из Горске службе Србије Дејан Шевковић, чије су знање и посвећеност били кључни у сваком кораку обуке.
- Такође, велика захвалност упућена је одгајивачу Славиши Вуковићу, који је Киу поклонио служби још као штене, вјерујући у њен потенцијал и рад спасилачког тима. Он нам је помогао у почетној фази дресуре - додаје Јовановић.
Вуковић је након земњотреса у Турској, видио колики је значај паса у спасавању људских живота.
- Назвао сам момке из Горске службе и рекао када будем имао ново легло, имате од мене најбоље штене - додао је он.
У Горској служби истичу да положени испити нису само спортски резултат, већ темељ за даљи развој потпуно оперативне јединице.
- Овом приликом бих позвао све институције Републике Српске у помоћ, Републичку управу цивилне заштите и Град Бијељину. Имамо помоћ нпр. од општине Лопаре, а од Бијељине немамо. Вјерујте обука је јако скупа јер пас мора да иде на разне терене а не само да вјежба на једном да би могао одговорити ситуацији која се сутра пред њим постави - нагласио је Јовановић.
Скупштина града Бијељина је прије неколико мјесеци донијела одлуку да се оснује Служба потражних паса . Та одлука је добила још више на значају након успјеха пса Кие.
Тагови:
Препоручени садржај

Петковић: Курти прича бесмислице
Регион
20.01.2026.

Гујон: „Хармонизација“ земљишних књига постала механизам одузимања српске имовине
Регион
20.01.2026.

Вучић: Ускоро стварање услова за почетак стратешког дијалога са САД
Регион
20.01.2026.



