Region
18.10.2025.
14:10
Direktor zagrebačkog Doma zdravlja podnijela ostavku
Zbog sumnje na zlopotrebu položaja i ovlaštenja, te prevaru u projektu obnove zagrebačkog Doma zdravlja

Директор Дома здравља Загреб-Запад Јелена Ракић Матић поднијела је оставку након што је кабинет европског јавног тужиоца /ЕППО/ у Загребу покренуо истрагу против ње и још три особе због сумње на злопотребу положаја и овлаштења, те превару у пројекту обнове загребачког Дома здравља.
У истрази, коју ЕППО спроводи у сарадњи с Полицијским националним одјељењем за сузбијање корупције и организованог криминалитета, ухапшене су четири особе, међу њима и она и замјеник директора Дома здравља Жељка Жупчић.
Градоначелник Загреба Томислав Томашевић је приликом обиласка трговине домаћих производа у Загребу потврдио да је Матићева поднијела оставку.
Према саопштењу ЕППО, Министарство здравства додијелило је Дому здравља Загреб-Запад готово 390.000 евра бесповратних средстава из фонда солидарности Европске уније и Механизма за опоравак и отпорност, намијењених санацији штета од потреса.
Истражиоци сумњају да су одговорне особе Дома здравља намјестиле поступак набаве како би посао обнове добило унапријед одабрано трговачко друштво. Према сумњама, један запослени у Дому здравља, уједно рођак власника грађевинске фирме, иницирао је цијели договор.
Управа Дома здравља потом је расписала поступак једноставне набаве у којем су позиви за понуде наводно достављени само фирмама чије је контакте доставио рођак власника. На конкурс се јавила само једна фирма, управо она у његову власништву, чија је понуда проглашена добром, преносе хрватски медији.
С том је фирмом склопљен уговор за потпуну обнову зграде вриједан 635.791 евро. Од тога је 345.000 евра исплаћено из европских фондова, а око 291.000 евра из буџета Града Загреба.
Кабинет европског јавног тужиоца /ЕППО/ надлежан је за истраге и кривичне поступке који се односе на пријеваре и злоупотребе средстава ЕУ.