Пољопривреда
15.10.2025.
13:49
Министарство у закуп нуди необрађено земљиште широм Српске
Са запуштених поља широм Српске ускоро би се могли чути трактори и брати плодови јер Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС планира да око 10.000 хектара необрађеног земљишта понуди у закуп младим пољопривредним произвођачима.

Њиве које су годинама зарастале у шибље већ сљедеће године би могле бити засијане кукурузом, пшеницом и другим културама, што би за многе породице значило нови почетак или проширење производње.
Министарство је расписало позив младим пољопривредницима да до 24. октобра ове године доставе пријаве за додјелу у закуп и крчење пољопривредног земљишта.
"Кроз мјере аграрне политике наредне године подстицаћемо крчење запуштеног пољопривредног земљишта у својини Републике Српске, узетог у закуп ", саопштено је из ресорног министарства.
Појаснили су да ће предност имати физичка лица до 40 година старости, а позив важи за пољопривреднике са подручја 19 локалних заједница у којима Српска располаже већим површинама неискоришћеног земљишта.
"Ријеч је о Градишци, Српцу, Шипову, Бијељини, Козарској Дубици, Сокоцу, Прњавору, Невесињу, Шамцу, Рогатици, Требињу, Пелагићеву, Модричи, Броду, Дервенти, Приједору, Лакташима, Рудом и Берковићима. Укупна површина запуштеног земљишта износи око 10.000 хектара", рекли су у министарству.
Додали су да још нису одредили тачан износ подстицајних средстава који ће бити издвојен за крчење запуштеног земљишта и истакли да ће тај износ бити дефинисан доношењем правилника о условима и начину остваривања новчаних подстицаја за развој пољопривреде и села за 2026. годину, а у зависности од висине аграрног буџета.
Оснивач Мреже младих агропредузетника Петар Николић рекао је за "Глас" да у Српској има свега десет одсто пољопривредника који су млађи од 40 година.
"То је алармантно, али није проблем само код нас. Ипак, има све више младих који желе да остану на селу или да се врате. Недостатак земљишта један је од највећих проблема, па ће многи искористити ову прилику", навео је Николић.
Он је додао да надлежно министарство тренутно прикупља податке о заинтересованим пољопривредницима и површинама које желе у закуп како би у наредној години било утврђено колико ће новца бити издвојено за подстицаје.
"Српска је у озбиљном дефициту са храном јер не производимо довољне количине за властите потребе, па ће ова врста подршке младима бити од кључног значаја", истакао је он.
Услови
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС је донијело Правилник о поступку давања у закуп пољопривредног земљишта у својини Српске којим су дефинисани начин, услови и поступак давања у закуп пољопривредног земљишта.
- Предност имају физичка лица старости до 40 година која су уписана у Регистар пољопривредних газдинстава и имају активан статус. Такође, најмање годину дана прије подношења понуде морају имати пребивалиште, односно сједиште на подручју јединице локалне самоуправе на којој се налази земљиште које се даје у закуп, као и посједовати пољопривредне машине потребне за обраду земљишта - навели су из министарства.

Шулић: Покренута иницијатива да Козара буде проглашена ваздушном бањом
Тагови:
Препоручени садржај

Utvrđen prvi slučaj bolesti plavog jezika
Пољопривреда
13.10.2025.

Protivgradna sezona bez većih šteta na poljoprivrednim usjevima
Пољопривреда
11.10.2025.

Cijena jabuka u marketima nerealno visoka
Пољопривреда
07.10.2025.



