Хроника
13.07.2026.
20:53
Сплитски суд ослободио Скеју и ХОС-овце због усташког поздрава
Судија је навела да је поздрав забрањен у јавном простору, али да у одређеним случајевима постоје изузеци.

АУТОР
Провјерено Инфо
Општински прекршајни суд у Сплит ослободио је ратног командата ХОС-а Марка Скеју и 12 ХОС-оваца јер су у Книну прије четири године узвикивали "За дом спремни" јер је судија оцијенила да постоје изузеци, упркос томе што је тај усташки поздрав забрањен.
Судија је у ослобађајућој пресуди навела да је тај поклич забрањен у јавном простору, али да постоје изузеци, преносе хрватски медији.
Позвала се на документ Вијећа за суочавање с посљедицама владавине недемократских режима, које је препоручило изузетке од опште забране тоталитаристичких симбола.
У пресуди је наведено да је неспорно да је поздрав "За дом спремни", као службена крилатица усташког покрета и тоталитарног режима НДХ, противан Уставу Хрватске, али је коришћен и у тзв. домовинском рату као саставни дио службеног грба ХОС-а, чији су се припадници "борили од агресије".
Одлука се наслања и на пресуду Високог прекршајног суда из марта 2025. године, којом је у готово идентичном случају потврђена ослобађајућа пресуда за Скеју.
Тада је суд утврдио да је Скејо, као ратни командант ХОС-а, након говора у част погинулим узвикнуо поздрав, што се може сматрати изузетком.
Придружите се
Сазнајте све о најважнијим вијестима и догађајима, придружите се нашој Вибер заједници.
Тагови :
Препоручени садржај

Туга у Нишу: Јована (21) страдала у тешкој несрећи мини-буса у Црној Гори
Хроника
19:53

Трагедија на Цетињу: Мушкарац сјекао дрва и из нехата усмртио супругу
Хроника
19:48

Мушкарац погинуо након пада са четвртог спрата зграде у Београду
Хроника
17:52



