Хроника
14.11.2025.
10:36
Откривен узрок пожара у Дому пензионера у Тузли
У Тужилаштву истичу да су налази вјештака тек почетни корак у опсежној и детаљној истрази, којом ће бити утврђени евентуални пропусти и степен одговорности надлежних,

Узрок тешког пожара у Дому пензионера у Тузли, у којем је смртно страдало 15 штићеника, а више од 30 је повријеђено, јесте кратак спој на прикључном каблу радија, саопштено је из Кантоналног тужилаштва Тузланског кантона.
Према налазу вјештака електроструке, пожар је избио усљед кратког споја на проводницима кабла који је у тренутку несреће био прикључен у утикач и стегнут између мадраца, зида и металног дијела кревета у соби једног од штићеника. Наводи се да је кабл претходно био изложен механичком, а потом и термичком оптерећењу, што је довело до паљења, пише "Аваз".

Још двије жртве пожара у Тузли
У Тужилаштву истичу да су налази вјештака тек почетни корак у опсежној и детаљној истрази, којом ће бити утврђени евентуални пропусти и степен одговорности надлежних, те да ли су посљедице трагедије могле бити избјегнуте или ублажене.
Формиран је истражни тим у којем се налазе два тужиоца и истражиоци СКП МУП-а ТК, а већ се прикупљају докази и саслушавају свједоци. Биће изузета сва релевантна документација, а биће урађена и додатна вјештачења из области електроструке, грађевине, архитектуре и противпожарне заштите.

Противпожарни апарати нису кориштени током пожара у Дому пензионера?
Из Тужилаштва истичу да је истрага усмјерена на утврђивање постојања елемената кривичних дјела, прије свега тешких кривичних дјела против опште сигурности људи и имовине у вези са изазивањем опште опасности са посљедицом смрти више лица, те несавјесног рада у служби.
Подсјећамо, број страдалих повећан је на 15 након што су још двије повријеђене жене преминуле у Универзитетском клиничком центру Тузла. Обдукције њихових тијела биће извршене у наредном периоду.
Из Тужилаштва поручују да је овај предмет „на листи апсолутних приоритета” и да ће сваки детаљ бити темељно провјерен у циљу расвјетљавања трагедије која је потресла Тузлу.





