Друштво
15.07.2026.
21:09
Завод за статистику: Повећан број запослених у Српској - БДП већи за милијарду и по
Подаци Завода за статистику показују да је у Републици Српској повећан број запослених, док је БДП прошле године порастао за 1,5 милијарди КМ.

АУТОР
Провјерено Инфо
У Републици Српској раст бруто домаћег производа и броја запослених. Подаци за прошлу, и првих шест мјесеци ове године охрабрују јер је примјетан раст БДП-а за милијарду и по марака, као и броја запослених на годишњем нивоу.
Бројке су јасне - закључно са 31. мартом у Републици Српској запослено је 290.727 радника. У односу на март прошле године то је 1399 лица више, процентуално 0,5 одсто.
- Када уђемо у структуру запослених онда видимо да је већина, око 246. 000, запослена у пословним субјектима док се остатак односи на предузетнике и лица запослена код предузетника - додао је Огњен Игњић из Завода за статистику Републике Српске.
Већи број запослених потврђује и Завод за запошљавање Републике Српске. Највише радника треба прерађивачкој индустрији, грађевинарству, трговини и образовном сектору. У првих шест мјесеци ове године послодавци су исказали потребу за запошљавањем 5700 радника што је за 19 и по одсто више него у истом периоду прошле године. Више запослених значи и мање незапослених.

Све више запослених жена
- У овом тренутку у Републици Српској се налази 47.926 незапослених лица која се налазе на ецвиденцији Завода за запошљавање и за 0,7 одсто је мањи број у односу на претходни мјесец а за 6,9 процената мање у односу на исти период прошле године - истиче помоћник директора у Сектору за посредовање и активне мјесре запошљавање у ЗЗРС Лука Глибо.
Подаци о броју запослених и расту бруто домаћег производа охрабрују. Прошле године БДП је износио 18,7 милијарди марака и већи је за милијарду и по у односу на годину раније. У процентима – номинални раст од 8,7 а реални од два одсто. БДП по становнику је износио 16.914 КМ, што је раст од 1‚420 КМ или 9,2 одсто у односу на 2024. Ово је највећи раст по дјелатностима.

Број запослених у Српској премашио 290.000
У појединим дјелатностима било је и пада БДП-а али то није утицало на економску активност Српске која биљежи стабилан и константан раст. У односу на 2021. годину БДП је скочио за преко шест милијарди марака или 49 одсто.
- Све оно што смо причали о великом инвестиционом циклусу почиње да даје резултате реализацијом великих инфраструктурних пројеката у Републици Српској, изградњом аутопутева, енергетских капацитета и тако даље се повлачи један значајан дио и домаће радне снаге и свега онога што је битно да се повећа обрт новца међу нашим грађанима и да то утиче на животни стандард једноставно Република Српска у овом моменту има инвестиционе циклус преко седам милијарди - наводи предсједник Владе Републике Српске Саво Минић.
Све ово, каже премијер, показује да Република Српска има добар развојни правац, преноси РТРС.
Придружите се
Сазнајте све о најважнијим вијестима и догађајима, придружите се нашој Вибер заједници.






