Društvo
16.10.2025.
15:40
Vipotnik: Usvojen plan upravljanja Nacionalnim parkom "Kozara" do 2035. godine
Plan upravljanja se donosi za svako zaštićeno područje i određuju se način upravljanja, smjernice i prioriteti uz uvažavanje potreba lokalnog stanovništva.

Влада Републике Српске усвојила је данас План управљања Националним парком "Козара" за период 2025-2035. година, изјавио је министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Српске Бојан Випотник.
- План управљања се доноси за свако заштићено подручје и одређују се начин управљања, смјернице и приоритети уз уважавање потреба локалног становништва. То је свеобухватан документ за наредних 10 година, а садржи и мјере прилагођавања климатским промјенама - рекао је Випотник на конференцији за новинаре у Бањалуци након сједнице Владе.
Он је нагласио да је значајан простор посвећен функционисању заштићеног подручја, сарадњи са становништвом и другим заинтересованим удружењима и организацијама.
- Овај план је квалитетан документ на више од 170 страница. Стручни тим је чинило 11 доктора наука са наша два јавна универзитета. Финансиран је кроз програм УН - рекао је Випотник.
Випотник је истакао да ће то допринијети бољем начину функционисања, посебно у дијелу изналажења нових финансијских средстава и смањења трошкова управљања.
- У реализацију плана укључени су Приједор, Градишка, Козарска Дубица и ресорна министарства - навео је Випотник.
Он је рекао да је на данашњој сједници усвојена одлука о усклађивању Одлуке о проглашењу заштићеног станишта "Громижељ" у Бијељини.
- То подручје је под заштитиом од 2018. године. Основне вриједности су рибе, птице и станиште је угрожених биљних врста - навео је Випотник.
Каже да је раније управљање повјерено Удружењу "Громижељ", додајући да су се јавили граду са образложењем да више нису у могућности да управљају подручјем, те су затражили да град настави с тим послом.
- Провели смо све процедуре и данас смо управљање повјерили Бијељини. Они су показали да имају капацитет за то - рекао је Випотник.