Društvo
20.10.2025.
13:12
Stotine vaspitača u protestnoj šetnji u Banjaluci
Zaposleni u vrtićima su prošetali Gospodskom ulicom uz zviždaljke i povike "Draško, lopove".

Више од 400 радника запослених у Центру за предлошколско васпитање окупило се данас на протестима у Бањалуци поручујући да неће одустати од својих захтјева за веће плате и потписивање колективног уговора.
“Данас смо овдје скоро сви, више од 400 радника дошло је под прозор надлежних да кажемо да нећемо одустати. Све ово је јако осјетљива категорија и нико нема право да остане имун на наш протест”, рекла је ово Слађана Мишић, предсједница Синдикалне организације Центра за предшколско васпитање и образовање Бањалука.
Додала је да је од 600 уписаних, 67 родитеља данас дошло у вртиће јер нису имали избор и алтернативу. Сматра да им родитељи пружају чврсту подршку.
Петар Јокановић, директор Центра за предшколски образовање рекао је да су захтјеви васпитача оправдани и замолио градоначелника да се лично укључи у преговоре јер се са његовим сарадницима не може пронаћи заједнички језик.
“Први пут се налазимо у оваквој ситуацији. Уколико више од 10 радних дана дјеца не бораве, умањујемо цијену вртића за 30 одсто”, истакао је Јокановић.
Драган Гњатић, предсједник Синдиката образовања, науке и културе РС рекао је да васпитачи свима показују како се на достојанствен начин бори за своје права.
Васпитач Оливера Јањић рекла је да нису имали другог избора те да ова одлука није усмјерена ни против дјеце, родитеља или заједнице, већ желе само плату достојну човјека.
Потписивање колективног уговора сматрали би сигурност, поручују васпитачи.
Подсјетимо, запослени у бањалучким вртићима су још средином јуна одржали мирне протесте, као и штрајк упозорења у јулу и септембру, захтијевајући повећање плата за 20 одсто. У оквиру Центра за предшколско образовање и васпитање раде 33 вртића.