Друштво
25.07.2026.
17:00
Служен парастос за 463 српске жртве усташког злочина у Садиловцу
У Садиловцу служен парастос за 463 Срба, међу којима и 149 дјеце, које су усташе 1942. године заклале и спалиле у мјесној цркви.

АУТОР
Александар Стојановић
У Храму Рођења Пресвете Богородице у селу Садиловац на Кордуну данас је служен парастос за 463 Срба, укључујући 149 дјеце млађе од 13 година, које су усташе заклале и спалиле 31. јула 1942. године у овој цркви.
Представник потомака жртава садиловачке цркве Драган Гвозденовић подсјетио је да је у усташком злочину страдало становништво Садиловца, Бугара и околине, те да су усташе поклале цијеле породице угасивши бројна огњишта.
Он је навео да је међу убијенима било 149 дјеце млађе од 13 година, од којих двадесет четворо у колијевкама.
Најмлађа жртва овог злочина била је Милица Јовић која је имала тек два мјесеца.
Усташе су убиле око 70 одсто становништва овог краја, чији је једини гријех био то што су били православни Срби.
Парастосу је присуствовало четрдесетак вјерника, а локални свештеник је подсјетио да је у току акција прикупљања средстава за звоник ове цркве, пише Срна.
На иницијативу потомака жртава, од 2009. године парастос садиловачким новомученицима служи се у Цркви у којој почивају тијела побијених Срба, а која је два пута уништена – у Другом свјетском рату и у рату деведесетих.
Тек 1960. године у зидинама садиловачке цркве Рођења Пресвете Богородице постављена је спомен-плоча са именима убијених мјештана, а црква је обновљена тек 1989. године.
Хрватске снаге су у злочиначкој акцији "Олуја" 4. августа 1995. године потпуно спалиле Садиловац у којем више нема Срба.
Посљедњих година цркву је дјелимично обновила Епархија горњокарловачка уз помоћ донатора, па се у њој сваког јула поново служе парастоси за пострадале.
село Садиловац је у Другом свјетском рату изгубило више од 70 одсто становника, што га сврстава међу најстрадалнија мјеста на простору некадашње Југославије, а најтрагичније на Кордуну.
Придружите се
Сазнајте све о најважнијим вијестима и догађајима, придружите се нашој Вибер заједници.
Тагови :
Препоручени садржај

И ово се дешава у БиХ: Преписивао на поправном испиту, завршио на суду
Друштво
16:40

Сутра топло вријеме уз јаче наоблачење: Локално се очекују киша, пљускови и грмљавина
Друштво
15:27

Почела берба дувана у Семберији: Суша и високе температуре успориле вегетацију
Друштво
15:19



