Društvo
13.10.2025.
13:57
Povučeni blender za hranu i dva modela ručnog miksera
Blender je opasan jer mehanizam zaključavanja njegovog poklopca nije odgovarajuće konstrukcije i ima otvore kroz koje tečnost može ući, dok mikseri nisu propisno označeni.

Sa tržišta BiH povučeni su blender za hranu i dva modela ručnog miksera zbog opasnosti od strujnog udara, požara i povreda, objavila je Agencija za nadzor nad tržištem BiH.
Riječ je o blenderu "raf" tip R.2822B, te ručnim mikserima za hranu istog brenda tipovi R.6653V /R.6653W/ i R.6629, svi porijeklom iz Kine.
Kako je navedeno, blender je opasan jer mehanizam zaključavanja njegovog poklopca nije odgovarajuće konstrukcije i ima otvore kroz koje tečnost može ući, dok mikseri nisu propisno označeni.
Sva tri proizvoda predstavljaju rizik od povreda jer im je površina poprečnog presjeka provodnika znatno manja od propisane, a nisu usklađeni ni sa Naredbom o električnoj opremi namijenjenoj za upotrebu unutar određenih naponskih granica, kao ni sa standardom /BAS EN IEC 60335-2-14:2024 + A1:2024 + A11:2024/.
Potrošačima koji posjeduju ove proizvode preporučuje se da prestanu da ih koriste i da ih vrate uvozniku ili u trgovinu gdje su kupljeni.