Društvo

20.05.2025.

16:49

Obilježene 33 godine od formiranja Prve posavske brigade VRS

Ratni komandant Prve posavske brigade penzionisani general Milorad Kutlešić rekao je da je ova brigada bila nemanjićka

vrs vojska republike srpske
Foto:

Arhiva

U Brčkom su danas obilježene 33 godine od formiranja Prve posavske brigade Vojske Republike Srpske, kroz koju je tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata prošlo više od 7.500 boraca, poginulo 445, a ranjeno više od 3.600.

Tim povodom služen je parastos za poginule borce i položeni vijenci na Spomenik srpskim braniocima Brčkog.

Ratni komandant Prve posavske brigade penzionisani general Milorad Kutlešić rekao je da je ova brigada bila nemanjićka.

- U njenom sastavu bili su Obilići i ona je četiri puta proglašena za najbolju brigadu u Istočnobosanskom korpusu - naveo je Kutlešić.

On je zahvalio organizatorima što od zaborava čuvaju uspomene na herojsku borbu VRS u odbrani srpskog naroda na ovim prostorima.

Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske Milovan Gagić istakao je da je Prva posavska brigada bila jedna od najboljih i najelitnijih u sastavu VRS.

- Skoro polovina od ukupno 7.500 boraca ove brigade je ranjeno ili poginulo, što govori koliki je doprinos dala za stvaranje Republike Srpske - naglasio je Gagić.

Vijenac na Spomenik srpskim braniocima Brčkog položio je i gradonačelnik distrikta Siniša Milić, koji je rekao da je Prva posavska brigada dala nemjerljiv doprinos u odbrani srpskog naroda i stvaranju Srpske.

- Ova brigada je dala ključni doprinos u odbrani "Koridora života" za Republiku Srpsku. Ovo je prilika da se prisjetimo žrtve koju su dali poginuli pripadnici VRS, na ovom jednom od najtežih ratišta u BiH - rekao je Milić.

On je naglasio da se moraju ulagati napori na poboljšanju statusa boračkih kategorija i porodica poginulih boraca.

- Ove godine završavamo gradnju stambene zgrade u kojoj bi trebalo da budu smještene porodice poginulih boraca, čime bi taj posao na području Brčkog, kada je riječ o pripadnicicima VRS, bio potpuno okončan - naveo je Milić.

Prva posavska brigada formirana je 20. maja 1992. godine. Brigada je, kako je rečeno, imala najjaču udarnu i vatrenu moć u Istočnobosanskom korupusu VRS.

Obilježavanju su prisustvovali bivši pripadnici ove brigade, članovi porodica poginulih i nestalih, predstavnici ratnih jedinica iz susjednih opština, izvršne i zakonadavne vlasti iz reda srpskog naroda u Brčkom i brojni građani.

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.