Društvo

18.05.2025.

09:28

DRVARSKA SNAHA Maira iz Brazila sreću pronašla pod Osječenicom

Maira navodi da je u posjetu Martin Brodu došla sa grupom drvarskih folkloraša kao pratnja devetogodišnjoj kćerki Sofiji, koja pohađa folklor

brazilka maira
Foto:

Srna

U masi glasova koji su pjesmom o Kosovu i Metohiji nedavno pozdravili srednjovjekovni manastir Rmanj u Martin Brodu kod Drvara i razgalili srca Srba - starosjedilaca i povratnika u to mjesto na ušću Unca u Unu, izdvojio se glas Brazilke Maire, koja je već 13 godina drvarska snaha i za koju ovaj gradić predstavlja prvu domovinu.

- Drvar je moja prva domovina sada jer je domovina moje djece. Nema veze gdje si se rodio, domovina je tamo gdje želiš, gdje si srećan, a ja sam srećna u Drvaru. Volim naš život na selu i način na koji moje kćerke Sofija i Sara ovdje rastu - priča za Srnu Maira, koja je sa suprugom Petrom Pećancem odlučila da, nakon San Paola i Novog Sada, dođe u drvarsko selo Zaglavicu.

Maira navodi da je u posjetu Martin Brodu došla sa grupom drvarskih folkloraša kao pratnja devetogodišnjoj kćerki Sofiji, koja pohađa folklor. Ona ističe da se kroz ovakva druženja dodatno upoznaje sa fascinantnom istorijom, tradicijom i kulturom ovih prostora.

- Moj tata, kada nam dođe u posjetu iz Brazila, želi da sazna mnogo toga o BiH. Malo je dobrih informacija, a važna je kultura i Srba, i Hrvata, i Muslimana. On ne zna jezik, a želi da priča sa ljudima jer oni su istorija. Pa, ti si istorija! Tvoj glas i tvoj život je ono što treba da čujemo - kaže Maira dok grli stariju ženu koja je prišla da se fotografiše sa njom.

Maira je tokom života u Drvaru savladala mnoge vještine i pronikla u tajne domaćica ovog kraja kao što je priprema proizvoda od šipurka, drena i drugih divljih plodova, a spremna je da uči i dalje.

Odluku da dođu u Drvar Maira i njen suprug Petar Pećanac, prvi planinar iz BiH koji je 2007. godine osvojio Mont Everest, donijeli su nakon zajedničkog života provedenog u Novom Sadu i njenom rodnom San Paolu.

- Suprug Petar i ja smo se upoznali u Hong Kongu, radeći na kruzeru. Obišli smo cijeli svijet i odlučili se zajednički za Drvar. Oko Drvara nije bilo dileme - ističe Maira.

Dok gledaju kako njihova dvogodišnja Sara i devetogodišnja Sofija bezbrižno odrastaju u domu koji su im stvorili u selu Zaglavici, u podnožju tajanstvene Osječenice, Maira i njen muž Petar ne maštaju o svijetu i daljinama – jer su svoj svijet, kaže ona, već osvojili.

- Petar je fotograf i dizajner. Ja radim za jednu softver kompaniju u Americi čiji je vlasnik iz Srbije, prevode na engleski, portugalski i poslove marketinga. Svaki dan smo dio svijeta, a naš dom, prva domovina i čitav svijet je – Drvar - poručuje Maira. 

Podijeli

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.