Društvo

18.05.2025.

11:56

U Sarajevu protestovali zaposleni u trgovinskom sektoru: Protiv 16 radnih nedjelja godišnje

Trgovci su poručili da će nastaviti svoju borbu

neradna nedjelja
Foto:

Ilustracija

Ispred zgrade Doma sindikata na Skenderiji u Sarajevu danas su održani protesti Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti Bosne i Hercegovine (STBiH), kao odgovor na najavljeno uvođenje 16 radnih nedjelja godišnje.

Radnici su poručili da prijedlog o radnim nedjeljama ugrožava njihovo pravo na dostojanstven život, odmor i vrijeme s porodicom, ističući da nedjelja nije luksuz, već minimum ljudskosti koji ne smije biti predmet političkih kalkulacija.

Protest trgovaca je završen mirno, ali odlučno – uz poruke dostojanstva, solidarnosti i otpora. Okupljeni radnici, sindikalni predstavnici i podržavatelji poslali su jedinstvenu poruku vlastima:

“Ne tražimo privilegije, tražimo dostojanstvo. Nedjelja nije luksuz, već pravo. Nećemo odustati.”

Uz podršku ministra trgovine Amira Hasičevića, koji se kao jedini zvaničnik obratio okupljenima, protest je zatvoren uz poruku zajedništva:

“Ne branimo samo slobodnu nedjelju – branimo jedni druge.”

Trgovci su poručili da će nastaviti svoju borbu sve dok se ne osigura zakon koji štiti njihovo pravo na odmor, porodicu i ljudsko dostojanstvo, prenosi N1.

Podijeli

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.