Large banner

Друштво

23.04.2026.

18:22

Ђокић: Интересовање за инвестиције велико, али постоје и препреке

Ђокић је рекао да је током разговора наглашено да постоје препреке које успоравају реализацију инвестиција, те да је потребно убрзати административне процесудре, посебно у периоду промјенљивих енеретских трендова

ИЗВОР: Срна
Ђокић: Интересовање за инвестиције велико, али постоје и препреке
Фото:Ustupljena fotografija

Министар енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић изјавио је Срни да је у разговору са инвеститорима на "Адрија фјучер самиту" у Тивту истакнуто да је постоји велико интересовање за улагања у енергетски сектор у региону, али да је потребно створити сигурније окружење за улагања.

Ђокић је рекао да је током разговора наглашено да постоје препреке које успоравају реализацију инвестиција, те да је потребно убрзати административне процесудре, посебно у периоду промјенљивих енеретских трендова.

"Посебно је наглашена процедура издавања дозвола, као и значај јавно–приватних партнерстава и постојања међународно признатих гаранција поријекла електричне енергије", навео је Ђокић након учешћа на Министарском енергетском форуму и дијалогу о инвестицијама у области енергетике.

Као један од највећих изазова, каже Ђокић, истакнуто је увођење механизма опорезивања угљеника /ЦБАМ/ који додатно усложњава процес прилагођавања.

Он је додао да је наглашена и потреба финансијске подршке ЕУ и европских финансијских институција због захтјевности и сложености енергетске транзиције.

"Мој кључни утисак из дискусије је јасна и недвосмислена опредијељеност региона да трансформише начин на који функционише енергетски сектор", рекао је Ђокић.

Он је истакао да постоји спремност да се унаприједи ефикасност, смање емисије штетних гасова и активно допринесе транзицији и интеграцији тржишта, за шта је потребно створити стабилне и предвидиве услове.

Ђокић је нагласио да је важно сачувати баланс између приступачности електричне енргије и реалних трошкова.

"Интеграција са тржиштем ЕУ доноси додатну сигурност и предвидивост, а очекује се да процес спајања тржишта буде завршен до 2028. године", додао је Ђокић.

Он је навео да су већа предвидивост регулаторног оквира, боља припремљеност пројеката за финансијско затварање и јачање инфраструктуре, посебно мрежних, односно преносних капацитета три приоритета која су кључни услови за убрзање инвестиција.

"Наш циљ је јасан — да интересовање претворимо у конкретне инвестиционе одлуке и да пројекте из планова доведемо до реализације. На томе се већ активно ради, а данашња дискусија дала је јасан правац за даље дјеловање", рекао је Ђокић.

На форму су учествовали министри енергетике земаља региона, представници међународних финансијских институција и електропривреда.

Придружите се

Сазнајте све о најважнијим вијестима и догађајима, придружите се нашој Вибер заједници.

Провјерено.инфо
Large banner