Društvo
13.06.2026.
13:03
Ković: Bošnjaci treba da shvate da je svaki strani okupator istorijski oročen
Očigledno je da u Sarajevu misle da će njihove pozicije biti pojačane spoljnim faktorom i miješanjem Brisela, smatra Ković

Profesor istorije na Filozofskom fakultetu u Beogradu Miloš Ković smatra da je krajnje vrijeme da Bošnjaci, koji zagovaraju ostanak OHR-a u BiH, shvate da je svaki strani okupator na Balkanu istorijski oročen i da se mora misliti o danu kada će se današnje velike sile povući sa istorijske scene.
"Mi smo na Balkanu videli i Vizantiju, Otomansko carstvo, Habzburško carstvo i Treći rajh. Sve su to prošla vremena, a proći će i ova. Uvek se mora razmišljati o budućnosti i o potrebi da narodi u BiH i na Balkanu međusobno razgovaraju, umesto da uvlačimo strance u međusobne sukobe", rekao je Ković Srni.
Ković je ocijenio pogrešnim pristupom odluku Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda Republike Srpske da posegne za zaštitom vitalnog nacionalnog interesa zbog usvajanja u Narodnoj skupštini Republike Srpske Deklaracije o zatvaranju OHR-a.
- Konačno je došlo vreme da narodi u BiH počnu da razgovaraju, a za to im nije potreban nikakav tutor, ma sa koje strane dolazio. Zakon budućnosti je dijalog i nalaženje najmanjih mogućih imenilaca da bi se živelo u miru - rekao je Ković.
On je istakao da su Kristijan Šmit i njegovi prethodnici bili vrlo pristrasni, dok je njihovo djelovanje bilo sve samo ne usmjereno ka nalaženju rješenja za budući suživot.
- Zato nema nikakve realne potrebe da narodi u BiH i dalje trpe tutorisanje nekakve neokolonijalne vlasti koja dolazi iz Brisela - smatra Ković.
Međutim, kako je rekao, očigledno je da u Sarajevu misle da će njihove pozicije biti pojačane spoljnim faktorom i miješanjem Brisela.
- Ali, kako se videlo iz sudbine Šmita, spoljni faktor može da bude vrlo dvosmislen. Ono što dolazi spolja uopšte ne mora da ide u prilog političkog Sarajeva - naveo je Ković.
On je naglasio da bilo kakvo "zavrtanje ruke" Srbima i Republici Srpskoj od kolonijalnih upravnika nije dobro i nipošto ne može da bude rješenje za probleme u BiH.
Ković je podsjetio da su kolonizatori odvajkada imali istu taktiku i da su među lokalnim stanovništvom nalazili one koji bi da sa njima sarađuju.
- Pokoravanje bilo koje teritorije podrazumeva da se na toj teritoriji nađu saradnici. Uvek su postojali slojevi, pojedinci i zajednice koji su se preporučivali stranom okupatoru - ukazao je Ković.
On je istakao da su ti koji su se preporučivali mislili da će tako nešto da postignu.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 26. maja Deklaraciju o zatvaranju Kancelarije visokog predstavnika u BiH na prijedlog predsjednika Narodne skupštine.
Klub bošnjačkog naroda u Vijeću naroda Republike Srpske je zatim pokrenuo postupak zaštite vitalnog nacionalnog interesa u vezi sa usvajanjem Deklaracije.
Zajednička komisija Narodne skupštine i Vijeća naroda Republike Srpske za usaglašavanje zakona, propisa i akata danas nije postigla saglasnost o usvajanju Deklaracije zbog čega će ovaj akt biti proslijeđen Ustavnom sudu Srpske na razmatranje i donošenje konačne odluke.
Pridružite se
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici.
Тagovi :
Preporučeni sadržaj

Višesatna čekanja na granici sa Srbijom, Hrvatskom i Crnom Gorom
Društvo
13.06.2026.

Ministar u Vladi Srpske otkrio zanimljive detalje iz života: Bio taksista, želio biti ginekolog
Društvo
13.06.2026.

Oglasio se Patrijarh Porfirije: Porede Pojas Presvete Bogorodice sa koncertom Tompsona
Društvo
13.06.2026.



