Large banner

Tehnologija

02.11.2025.

16:40

Zašto se u BiH plaća skup, a spor internet?

BiH i dalje ima najniže prosječne brzine interneta među zemljama Zapadnog Balkana

Зашто се у БиХ плаћа скуп, а спор интернет?
Foto:Freepik

Mjerenja pokazuju da su prosječne brzine protoka podataka i do nekoliko puta manje nego u susjednim zemljama, dok su cijene usluga često jednake ili više.

BiH i dalje ima najniže prosječne brzine interneta među zemljama Zapadnog Balkana, uprkos određenim poboljšanjima posljednjih godina. Iako korisnici mogu obavljati osnovne svakodnevne aktivnosti, brzine su i dalje ograničavajuće i često nepouzdane, prenosi BHRT.

Komšije imaju brži i jeftiniji internet

Mjerenja pokazuju da su prosječne brzine protoka podataka i do nekoliko puta manje nego u susjednim zemljama, dok su cijene usluga često jednake ili više.

Internet

Pola svijeta ostalo bez interneta

Pokrivenost ultrabrzim širokopojasnim internetom i pristup optičkim mrežama takođe su ispod regionalnog prosjeka.

Iz BH Telekoma navode kako je oko 20 odsto korisnika trenutno prešlo na brzine između 100 Mbps i 1 Gbps zahvaljujući ulaganjima u optičku infrastrukturu. Međutim, glavni izazovi su spora administracija u izdavanju dozvola, različita pravila po županijama te nedostatak jedinstvene strategije razvoja digitalne infrastrukture.

U Regulatornoj agenciji za komunikacije (RAK) objašnjavaju da operateri razvijaju mrežu prema vlastitim interesima, bez propisanih obveza. Kao ključno rješenje navodi se donošenje državne strategije usklađene s evropskom agendom za širokopojasni pristup.

poruke_telefon_internet

Pojavila se nova podmukla internet prevara: Starijem muškarcu ukradeno nekoliko hiljada evra

"Mjere koje je potrebno razmotriti uključuju harmonizaciju propisa u Bosni i Hercegovini u pogledu izgradnje mreža, uspostavu modela finansiranja za nekonkurentna područja te podsticaje razvoja i korištenja digitalnih usluga", poručili su iz RAK-a.

Opet politika

Ministar komunikacija u Savjetu ministara Edin Forto kaže da kompanije ne ulažu dovoljno, jer na tržištu nema stvarnog takmičenja.

"Da postoji pravo takmičenje ulagali bi u infrastrukturu i pokušavali preoteti korisnike jedni drugima. Umjesto toga, postoji uvjerenje da Bošnjaci trebaju biti na BH Telekomu, Srbi na Mtelu, a Hrvati na Eronetu – to je brutalna istina", izjavio je Forto.

Evropa ima plan, ali...

Prema Dejanu Lučki, koautoru Mape puta za digitalnu transformaciju, BiH zaostaje zbog nedostatka političke volje i interesa velikih kompanija koje ulažu tek onoliko koliko je potrebno za profit.

Evropska unija postavila je cilj da sva domaćinstva do kraja ove godine imaju pristup internetu brzine 100 Mbps a do 2030. da dostignu 1 Gbps i potpunu 5G pokrivenost. BiH je od tih ciljeva još daleko.

Large banner