Large banner

Kultura

15.09.2025.

18:11

Jubilarni Međunarodni sajam knjige "Banja Luka 2025" sutra otvara vrata

Među značajnim događajima nakon svečanog otvaranja, na kojem će se gostima obrati osim akademika Dušana Kovačevića i prof. dr Dejan Antić, slijede brojne promocije, predstavljanja i književne večeri.

Jubilarni Međunarodni sajam knjige "Banja Luka 2025" sutra otvara vrata
Foto: Glas Srpske

Svečanom besjedom slavnog srpskog književnika, scenariste i akademika Dušana Kovačevića sutra od 18 časova zvanično će biti otvoren jubilarni, 30. Međunarodni sajam knjige "Banja Luka 2025", u organizaciji "Glasa Srpske".

Legendarni umjetnik je istakao da mu je gostovanje u Banjaluci na 30. Sajmu knjige velika čast, ali ujedno i obaveza, kao prijatelju pisane riječi i svih građana Republike Srpske, gdje je uvijek dočekivan kao kod kuće.

Tema Sajma je predstavljanje produkcije domaćih i inostranih izdavača, promocija pisaca i pratećih programa sa centralnim fokusom na važnost i značaj očuvanja kulturnog identiteta srpskog naroda te jačanje kulturnih veza.

Jubilarno izdanje "Glasovog" Sajma okupilo je više od 100 izlagača, koji u Banjaluku stižu sa najnovijim izdanjima, od naučnih djela i književnih klasika preko beletristike do stripova, a tokom trajanja Sajma do 22. septembra zakazano je više od 50 promocija i književnih predstavljanja autora iz Republike Srpske i svijeta.

Među značajnim događajima nakon svečanog otvaranja, na kojem će se gostima obrati osim akademika Dušana Kovačevića i prof. dr Dejan Antić, slijede brojne promocije, predstavljanja i književne večeri.

Treba pomenuti promociju knjige "Grigorije Božović po Makedoniji" u izdanju "Arhiva Vojvodine", na kojoj učestvuju Nebojša Kuzmanović i Dragiša Bojović (13 časova, 17. septembar) i promociju djela "Kada je Sava bio Rastko", na kojoj će biti prisutni Dragiša Bojović i Danijel Dojčinović. Jedan od važnijih događaja je svečana dodjela književnih nagrada "Zlatna sova" i "Sovica", koju organizuje "Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Republike Srpske" (17 časova, 17.9), na kojoj učestvuju članovi žirija i nagrađeni autori. Drugog dana Sajma od 19 časova u vijećnici Banskog dvora biće organizovana "Nevesinjska puška - pucanj koji odjekuje vijekovima", promocija reprint izdanja posvećenih ovom događaju, na kojoj učestvuju Svetko Kovač , Borivoje Milošević i moderator M. Vesković, dok će u dvorani "Borik" od 19 časova biti organizovana promocija "Zbirke kratkih priča mladih autora iz Republike Srpske," na kojoj učestvuju Stevo Grabovac, Milan Milošević i Andrija Lazić. Među važnijim promocijama su predstavljanje romana "Krik s jame" Danila Marića (14 časova 18.9), zbirke poezije "Ćutim da sjenke imaju oči" (15 časova, 18.9) autorke Milane Majar, predstavljanje romana "NGDL" dobitnika NIN-ove nagrade za 2024. godinu (19 časova 18.9), promocija knjiga "Kontrarevolucija" autora Miladina Berića (18 časova, 18.9), "Bibliotečke mačke spavaju naopačke" autora Berislav Blagojevića (11 časova, 19.9), romana "Duž oštrog noža leti ptica", Tanje Stupar-Trifunović (18 časova 20.9) i drugih.

I ove godine zahvaljujući saradnji sa Ministarstvom kulture Republike Srbije i Generalnim konzulatom Republike Srbije u Banjaluci na Sajmu će biti prisutni i brojni izdavači iz Srbije na štandu Ministarstva kulture Republike Srbije.

Za petak, 19. septembra, od 13 časova u dvorani "Borik" planirana je svečana dodjela nagrada 30. Međunarodnog sajma knjige - "Moštanica", "Liplje", "Gomionica" i "Stuplje", a sajam traje do ponedjeljka 22. septembra.

SATNICE

Sajam počinje 16. septembra u 10 časova i trajaće do ponedjeljka, 22. septembra. Radno vrijeme je od 10 do 20 časova, osim ponedjeljka, kada traje do 17 časova.

Tema je, kao i uvijek, predstavljanje produkcije domaćih i inostranih izdavača, pisaca i prateći programi.

- Sajam knjige u Banjaluci jeste mjesto promocije novih izdanja, mogućnost susreta sa izdavačima i poznatim književnicima sa naših prostora. Pozivamo Vašu izdavačku kuću da promoviše svoja izdanja na 30. Međunarodnom sajmu knjiga - poručili su organizatori. Cijena ulaznice iznosiće simboličnu jednu KM.

Podijeli
Large banner