Politika

08.02.2025.

07:57

Zakon o NVO ne zabranjuje djelovanje, već sprečava zloupotrebu za ostvarivanje stranih interesa

Vlada Republike Srpske usvojila je Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija koji će biti upućen u skupštinsku proceduru.

zastava Republika Srpska 25125
Foto: ATV

Ovaj zakon je već ranije bio u nacrtu u Parlamentu Srpske, ali da je tada, donesena odluka da bude povučen zbog dorade. Osnovni cilj donošenja Zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija jeste povećanje transparentnosti i odgovornosti u radu organizacija koje finansijski ili na drugi način pomažu strani subjekti kroz podršku iz inostranstva. Ovaj zakon ne ne zabranjuje djelovanje, već sprečava zloupotrebu nevladinog sektora za ostvarivanje stranih interesa.

Ovim zakonom se ne zabranjuje rad nevladinih organizacija, već se uvode mehanizmi za bolji nadzor njihovog djelovanja i finansiranja, u skladu sa demokratskim standardima i međunarodnim praksama, kaže pravni zastupnik Republike Srpske Lazar Stjepanović

"Postoje brojni primjeri iz svijeta gdje su nevladine organizacije korištene kao instrumenti za ostvarivanje političkog i ekonomskog uticaja stranih država. Takva praksa može ozbiljno ugroziti suverenitet i unutrašnju stabilnost zemlje, naročito u situacijama kada se strane organizacije finansiraju s ciljem oblikovanja političkog mnjenja ili uticaja na donošenje zakona i odluka", rekao je Stejpanović.

Ovim zakonom se, dodaje, ne zabranjuje rad neprofitnih organizacija, već se uspostavlja jasan registar koji omogućava Republici Srpskoj da ima uvid u to koje neprofitne organizacije dobijaju sredstva iz inostranstva, u koje svrhe ih koriste i da li djeluju u skladu sa zakonima Republike Srpske.

"Transparentnost je ključna za jačanje povjerenja javnosti u rad neprofitnih organizacija. S obzirom na to da određeni segmenti civilnog društva imaju značajan uticaj na donošenje odluka i kreiranje javnih politika, njihova finansijska i organizaciona struktura treba biti dostupna javnosti kako bi se spriječile moguće zloupotrebe i osigurala potpuna zakonitost rada", naveo je.

Zašto se zakon odnosi samo na organizacije koje primaju sredstva iz inostranstva? Da li se na taj način diskriminišu nevladine organizacije?

Zakon se ne odnosi isključivo na organizacije koje primaju sredstva iz inostranstva zbog njihove diskriminacije, već iz razloga što je strano finansiranje često povezano sa ostvarivanjem političkih, ekonomskih i ideoloških interesa stranih država, organizacija i fondacija na teritoriji Republike Srpske, kaže Stejpanović.

"Postoji međunarodna praksa koja potvrđuje potrebu za regulisanjem stranog finansiranja nevladinih organizacija.
Sjedinjene Američke Države su još 1938. godine donijele Zakon o registraciji stranih agenata (FARA), koji obavezuje pojedince i organizacije koje djeluju kao agenti stranog principala i učestvuju u političkim ili propagandnim aktivnostima u korist stranog subjekta da se registruju i podnose periodične izvještaje o svojim aktivnostima, primljenim sredstvima i odnosima sa zvaničnicima SAD", dodaje.

Rusija je usvojila Zakon o stranim agentima, podsjeća, koji propisuje da se nevladine organizacije koje primaju finansiranje iz inostranstva i učestvuju u aktivnostima koje vlasti definišu kao "političke" moraju registrovati kao "strani agenti", čime se obezbjeđuje transparentnost i sprečavaju eventualni oblici stranog uticaja na unutrašnju politiku.

Mađarska je 2017. godine donijela zakon koji je zahtijevao da nevladine organizacije koje primaju više od 7,2 miliona forinti (približno 24.000 evra) godišnje iz inostranstva budu registrovane kao organizacije koje primaju stranu pomoć i da se tako predstavljaju u svim publikacijama. Ovaj zakon je kasnije ukinut odlukom Evropskog suda pravde, ali je pokazao tendenciju evropskih država da uvedu mehanizme kontrole nad stranim finansiranjem NVO sektora, navodi Stjepanović.

"Ovaj zakon, dakle, ne zabranjuje rad organizacija, već uspostavlja jednake standarde transparentnosti za one koje primaju sredstva iz inostranstva, što je u skladu sa međunarodnim standardima zaštite demokratskih institucija i suvereniteta države", napominje.

Da li ovaj zakon krši Ustav Republike Srpske i BiH, kao i Evropsku konvenciju o ljudskim pravima?

Zakon, kaže Stjepanović, nije u suprotnosti sa Ustavom Republike Srpske, Ustavom BiH, niti sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.

"Član 11. Evropske konvencije o ljudskim pravima garantuje slobodu udruživanja, ali istovremeno omogućava državama članicama da uvedu određene mjere kontrole ako su one opravdane zaštitom javnog interesa, demokratskog poretka i nacionalne bezbjednosti. Takođe, postojeći Zakon o udruženjima i fondacijama Republike Srpske reguliše oblast nevladinih organizacija, ali ne obuhvata poseban nadzor nad stranim finansiranjem. Ovim zakonom uvode se mehanizmi dodatne kontrole, koji su u skladu s međunarodnim pravom, kako bi se osigurala zakonitost i transparentnost rada NVO sektora", podsjeća on.

Republika Srpska, kao dio demokratskog društva, ima pravo i obavezu da štiti sopstvene institucije i politički sistem od netransparentnog stranog uticaja, što je u skladu sa Ustavom i međunarodnim pravnim standardima.

Član 11. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda (EKLJP) - Sloboda okupljanja i udruživanja

1. Svako ima pravo na slobodu mirnog okupljanja i na slobodu udruživanja sa drugima, uključujući pravo da osniva sindikate i da se priključuje sindikatima radi zaštite svojih interesa.

2. Ostvarivanje ovih prava ne podliježe nikakvim ograničenjima, osim onih koja su propisana zakonom i koja su neophodna u demokratskom društvu u interesu nacionalne bezbjednosti ili javne sigurnosti, radi sprečavanja nereda ili zločina, zaštite zdravlja ili morala ili zaštite prava i sloboda drugih. Ovaj član ne sprečava zakonita ograničenja ostvarivanja ovih prava od strane pripadnika oružanih snaga, policije ili državne uprave.

Da li se ovim zakonom uvodi cenzura nevladinim organizacijama?

Zakon ne uvodi cenzuru, niti zabranjuje nevladinim organizacijama da izražavaju mišljenje ili učestvuju u društvenim i javnim debatama. Sloboda izražavanja i udruživanja garantovana je Ustavom Republike Srpske i međunarodnim konvencijama, ali istovremeno svaka država ima pravo da uvodi mehanizme zaštite suvereniteta i unutrašnje stabilnosti.

"Zakon ne zabranjuje nevladinim organizacijama da izražavaju mišljenje ili da učestvuju u društvenim i javnim debatama. Ono što se ograničava jeste mogućnost da se organizacije finansirane iz inostranstva bave političkim djelovanjem ili političkim aktivnostima (podrazumijeva učešće u predizbornoj kampanji političkih stranaka i kandidata, prikupljanje sredstava za  političke stranke i kandidate, finansiranje kandidata, odnosno političkih stranaka i sprovođenje političkih aktivnosti u svrhu ostvarivanja uticaja na formiranje javnog mnjenja i postizanje političkih ciljeva) i drugim aktivnostima koje se odnose na političko organizovanje i djelovanje usmjereno na ugrožavanje demokrartije, narušavanje integriteta Republike Srpske, kršenje Ustavom Srpske zajamčenih sloboda i prava i raspirivanje nacionalne, rasne ili vjerske mržnje ili netrpeljivosti" navodi Stjepanović. 

Zakon sprečava zloupotrebu nevladinog sektora za ostvarivanje stranih interesa, ali ne zabranjuje javno djelovanje NVO u oblastima zaštite ljudskih prava, kulture, nauke, obrazovanja itd.

Tagovi
Podijeli

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.