Politika

26.04.2025.

09:49

Vranješ: U BiH politička, a ne bezbjednosna kriza, SIPA nema pravo da djeluje u Srpskoj

On je rekao da bi, ukoliko bi sljedeći put došli istim povodom, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske imalo pravo da liši slobode inspektore SIPA-e

aleksandar vranjes
Foto: ATV

U BiH je prisutna politička kriza, ali ne i bezbednosna, izjavio je ambasador BiH u Srbiji Aleksandar Vranješ i dodao da je pokušaj SIPA da privede predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika bio ne samo neuspješan, već i da je još jednom pokazao da SIPA po zakonu nema pravo da djeluje na teritoriji Republike Srpske.
- Kada je riječ o bezbjednosti, mi imamo stabilno stanje, a politička kriza će se rješavati u narednom periodu - rekao je Vranješ za Tanjug.

On je dodao da ne zna tačno šta je bio plan inspektora SIPA, odnosno onih koji u SIPA donose odluke, ali da se sa strane može vidjeti da su oni pokušali kao bošnjački inspektori unutar SIPA-e da pokažu da su nekakva institucija koja ima pravo da na teritoriji Republike Srpske liši slobode Dodika.

- I onda smo videli ne samo da to nisu uspjeli, nego da je između demokratski izabranog predsjednika i njihovih namjera stajalo Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, čija je dužnost da štiti ustavni poredak Republike Srpske - istakao je Vranješ.

On je istakao da se tu pokazalo ko je zapravo suveren na teritoriji Republike Srpske.

Vranješ je ukazao da nikada BiH nije imala ministarstvo unutrašnjih poslova.

- To je na nivoima entiteta. SIPA je državna agencija za istrage i zaštitu. Oni služe kao agencija isključivo vezana za to nametnuto pravosuđe na nivou BiH, dakle vezana za sud BiH. Prevashodno je na početku to bilo zamišljeno za one slučajeve ratnih zločina, teškog kriminaliteta, terorizma, ali u propisima funkcionisanja SIPA je navedeno da kada deluju na teritorijama entiteta moraju da deluju uz saglasnost dva ministarstva unutrašnjih poslova, Federacije i Republike Srpske - naveo je ambasador.

Vranješ je dodao da SIPA, da bi izvršila akciju, mora da dobije odobrenje Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske i mora Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske da bude uz njih, da im asistira ili čak i da sprovodi akcije u njihovo ime.

On je rekao da bi, ukoliko bi sljedeći put došli istim povodom, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske imalo pravo da liši slobode inspektore SIPA-e.

Vranješ je istakao da iz Republike Srpske konstantno šalju poruke da je neophodno političku krizu rešavati dijalogom.

- Zato nisu imali potrebu da djeluju ofanzivnije - naglasio je ambasador i dodao da je Republika Srpska djelovala isključivo defanzivno.

Govoreći o političkoj krizi u BiH, Vranješ kaže da je Kristijan Šmit, koji sebe predstavlja kao visokog predstavnika, nametnuo neke zakone prema kojima bi njegova volja trebalo da bude neprikosnovena.

- Šmit je direktno, bez parlamentarne procedure, intervenisao u krivični zakonik Bosne i Hercegovine. Na bazi te intervencije su postupili i tužilaštvo i sud u BiH, isti oni koji ne postoje u Ustavu Bosne i Hercegovine, rekli su da to što je on nametnuo i što je objavio na veb sajtu je nešto što je relevantno i što je zakon i da je ono što on kaže vladavina prava - naveo je Vranješ.

On je istakao da Kristijan Šmit nije ni izabran u Savetu bezbednosti i da je mnogo normi prekršeno.
Navodeći da je Federacija na osnovu Šmitovih nametanja stvorila nekakvu praksu, Vranješ je podsetio da je Republika Srpska odbila da primenjuje tu praksu.

- Republika Srpska je delovala defanzivno da bi zaštitila vlastiti ustavni poredak - istakao je ambasador.

Na pitanje šta bi se desilo ukoliko bi EUFOR odlučio da asistira SIPA-e pri privođenju Dodika, Vranješ je rekao da se ne bi trebalo držati nikakvih hipotetičkih situacija i dodao da su iz EUFORA rekli da nisu videli nikakav bezbednosni rizik i da ne vide potrebu da reaguju.

- EUFOR je zvanično izašao sa tim da ne postoji nikakav bezbednosni rizik na koji bi oni nešto trebalo da reaguju. Oni su monitoring. Nama su oni korisni. Јer njihov izvještaj, kad kaže da ne postoji bezbjednosni rizik, on je relevantan i u Ujedinjenim nacijama. On je relevantan i regionalno, relevantan i unutra - kazao je Vranješ.

Odgovarajući na pitanje kako bi se moglo izaći iz te političke krize, Vranješ je rekao da Kristijan Šmit mora da napusti Bosnu i Hercegovinu i da sve odluke koje je on nametao, a što nije imao pravo da radi, moraju biti stavljene ad akta.

- Samo takva situacija, kroz politički dijalog, može stvari da vrati na nivo statusa koji je da se vratimo tamo gdje smo bili, da nastavimo ka evropskom putu, uz nekakvu saradnju, komunikaciju - rekao je Vranješ.

Govoreći o odluci Šmita da ukine finansiranje SNSD-a, Vranješ je ukazao da se sve stranke finansiraju iz budžeta, kao i da će institucije koje su u Sarajevu to pokušati da primijene, dok institucije koje su u Republici Srpskoj to neće primjenjivati.

Podijeli

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.