Politika

23.02.2025.

18:25

Stevandić: Sačuvati ustavni status Srpske

Ujedinjena Srpska će podržati dva narodna skupa koji će biti održani u utorak i srijedu, 25. i 26. februara, u Banjaluci jer se mora sačuvati ustavni status Republike Srpske, izjavio je predsjednik ove stranke Nenad Stevandić.

IZVOR: Srna
Nenad Stevandić Ujedinjena Srpska
Foto: SRNA

"Presudom zbog vršenja ustavne funkcije, kako i piše u optužnici protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika, delegitimizovao bi se sam Dejtonski sporazum i to bi bio napad na Ustav BiH, što Dodiku pokušavaju da pripišu", naveo je Stevandić.

On je rekao novinarima da je na sjedici Predsjedništva Ujedinjene Srpske zaključeno da nije riječ o partijskim skupovima već o zaštiti institucija Srpske, o čemu svjedoči to što ih je sazvala Vlada Srpske.

"Nije riječ o privatnim inicijativama i potpuno je pogrešna percepcija da se tu štiti jedan čovjek. Riječ je o mogućnosti da vrši ili ne vrši ustavna dužnost predsjednika Republike", naveo je Stevandić.

On je naglasio da se Republika Srpska neće agresivno braniti, već će pravno djelovati.

"Sa sigurnošću mogu da kažem da će Srpska sačuvati mir i stabilnosti, nećemo preduzeti nijedan akt koji bi ugrozio bilo kojeg građanina. Srpska neće ugroziti ni slobodu kretanja u BiH, ni međunacionalne odnose, kao ni odnose među entitetima", rekao je Stevandić.

On je naveo da svi akti koji su donošeni na zaštiti institucija Srpske, a koji se temelje na dva zakona na osnovu kojih se sudi predsjedniku Dodiku - Zakonu o izmjenama i dopunama zakona o objavljivanju službenih akata, odnosno neobjavljivanju akata Kristijana Šmita u "Službenom glasniku Srpske" i Zakona o nesprovođenju odluka Ustavnog suda BiH nakon što je delegitimizovan ostavkama srpskih sudija, predstavljaju pravni akt povlačenja iz dijela sporazuma.

"Dejtonski ustav nije izglasala Parlamentarna skupština BiH već su to učinile strane potpisnice - Srpska, Federacija BiH i tadašnja Republika BiH. Potpisale su ga i velike zemlje i po Bečkoj konvenciji svaka strana kojom se sporazumom narušavaju njeni ustavni prerogativi ima pravo da se povuče iz njega", naveo je Stevandić.

On je rekao da Dejtonski sporazum ostaje na snazi, ali privremena suspenzija onog što je na štetu Srpske dovodi do arbitraže i moraju da se redefinišu odnosi.

"Pravni osnov za to što radimo je nesporan, ali ćemo se truditi da to dobije i određenu međunarodnu verifikaciju jer su za Srpsku mnogo bolje međunarodne okolnosti", poručio je Stevandić.

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.