Large banner

Politika

23.07.2025.

14:38

Spomenik treba da bude simbol srpskog stradanja, a ne političkoj ambiciji

"Vlada i predsjednik Republike Srpske su tokom prethodnog perioda uplatili tri miliona KM tako da ovaj projekat nije vlasništvo Draška Stanivukovića", rekla je Grmuša

IZVOR: Srna
Spomenik treba da bude simbol srpskog stradanja, a ne političkoj ambiciji
Foto: Grad Banjaluka

Centralno spomen-obilježje u Banjaluci je simbol srpskog stradanja i treba da se gradi uz potpunu zakonitost, ali je očito da do sada nije rađeno kako treba, kao i da je to više spomenik političkoj ambiciji nego stvarnim žrtavama, istakli su članovi Odbora za praćenje relaizacije projekta izgradnje ovog spomenika.

Predsjednik Odbora za praćenje realizacije projekta izgradnje spomen-obilježja Žana Grmuša istakla je da je Centralno spomen obilježje spomenik od monumentalnog značaja i da kao takav treba da se gradi uz potpunu tranasparentnost i zakonitosti.

Upitala gradonačelnika Draška Stanivukovića zašto se nije izjasnio na ranije upućeno pitanje o iznenadnoj demontaži već postavljenih granitnih ploča, kao i ko će platiti dodatne troškove i zašto Odbor nije o tome obaviješten.

"Vlada i predsjednik Republike Srpske su tokom prethodnog perioda uplatili tri miliona KM tako da ovaj projekat nije vlasništvo Draška Stanivukovića", rekla je Grmuša novinarima nakon sjednice Odbora na platou između Centralnog spomen-obilježja i banjalučke Gradske uprave.

Podsjetila je da je Skupština grada donijela odluka o osnivanju Odbora za praćenje realizacije projekta izgradnje Centralnog spomen-obilježja.

Nakon što je Glavna služba za reviziju grada Banjaluka za 2023. godinu ukazala na mnogobrojne nepravilnosti, Skupština grada je osnovala ovaj odbor, a Grmuša je navela da se kod nepravilnosti posebno ističu javne nabavke koje nisu sprovedene u skladu sa zakonom, a sredstva su nenamjenski potrošena.

"Uvažavajući zaključke sa prve sjednice Odbora, uputili smo gradonačelniku zvaničan akt, kao i nadležnim odjeljenjima za boračko-invalidsku zaštitu, prostorno uređenje, finansije i pravne propise, radi dostavljanja pravno-tehničke dokumentacije samog projekta", rekla je Grmuša.

Ona je navela da se akti odnose na odluke o izboru idejnog rješenja i izvođača radova, građevinskoj dozvoli, početku radova, kao i o izboru nadzornog organa.

"Potraživali smo i da nam se dostavi presjek izvršenih radova do sada, kao i informacija o krajnjem roku završetka radova na Centralnom spomen-obilježju jer je gradonačelnik tokom prethodnog perioda izjavljivao da će radovi biti završeni do 9. januara, pa 15. februara, na Vidovdan i kao što možete vidjeti, radovi još traju", rekla je Grmuša.

Apelovala je da gradonačelnik bude na raspolaganju Odboru i da dostavi neophodnu dokumentaciju koju su, kako je rekla, potraživali ili Odbor može zaključiti da se radi o netranasparentnosti, neprovođenju odluka Skupštine grada i samovolji.

Član Odbora Miladin Gaćanović rekao je novinarima da se sa aspekta samog gradilišta vidi da nije u skladu sa propisima Republike Srpske jer se ne može vidjeti tabla sa osnovnim informacijama o projektu.

Gaćanović je istakao da svaki objekat mora imati građevinsku tablu na kojoj je jasno naveden broj građevinske dozvole i koji organ ju je izdao, ko je investitor, izvođač radova, nadležni organ, projektant, kao i rok početka i završetka radova.

"Svjedočimo radovima koji se izvode na rušenju onog što je izgrađeno. Granitne ploče se uklanjaju ponovo i biće tu vjerovatno ponovo postavljene druge. Na potezu do `Elektrokrajine` cijeli niz ploča je skinut da bi se uradile nove hidroizolacije zbog pojave podzemne vode jer neko očigledno nije uradio posao kako treba, a sve će opet biti višestruko plaćeno novcem građana", rekao je Gaćanović.

Član Odbora, istoričar Goran Latinović rekao je novinarima da je Vojska Republike Srpske imala 210 ratnih jedinica, od toga oko stotinu brigada, te da se uprkos tome u centru grada gradi spomenik u čast 62 brigade.

"U idejnom rješenju, koje je pobijedilo na konkursu 2023, piše da se podiže spomenik u čast 62 brigade VRS i da svaki stub predstavlja jednu brigadu. Do danas ne znamo zašto 62 brigade, odnosno gdje će biti spomenik ostalima, koje su to 62 brigade i kakav je bio kriterijum da baš one budu izabrane", upitao je Latinović.

On je istakao da se gradi spomenik koji sadrži grubu činjeničnu grešku, kao i da ovako zamišljen predstavlja skrnavljenje Odbrambeno-otadžbinskog rata, stvara nove podjele i pokazuje jednu političku ambiciju.

"To je više spomenik toj političkoj ambiciji nego stvarnim žrtvama, odnosno palim ratnicima Odbrambeno-otadžbinskog rata. Šta je sa drugim jedinicama VRS, Policije, jedinicama iz Republike Srpske Krajine, ruskim i grčkim dobrovoljcima", upitao je Latinović i dodao da do danas nema odgovora.

Član Odbora, učesnik Odbrambeno-otadžbinskog rata kao borac i komandant Mladen Marinković ocijenio je da je riječ o čistoj manipulaciji koju nisu zaslužili poginuli borci.

"Prvo saznanje da se ovdje radi o Centralnom gradskom spomen-obilježju, a onda ide i manipulacija gradonačelnika koji kaže da je to ipak Centralno spomen-obilježje", rekao je Marinković.

On je dodao da se na spomeniku ne vidi nikakvo obilježje Vojske Republike Srpske, pred kojim će posjetilac ustreptati, te ukazao da se to monumentalno obilježje ne pravi u centru grada.

"Gradimo lakrdiju, izigravamo nauku. To naši poginuli borci, ratni vojni invalidi i svi učesnici nisu zaslužili, jer je naš doprinos u ovom ratu ovim spomenikom upitan", zaključio je Marinković.

Large banner