Politika

07.04.2025.

14:47

Špirić : Srpska štiti Dejton i poziva na dijalog

Špirić je poručio da zakoni koje je donijela Narodna skupština Republike Srpske nisu u koliziji sa Dejtonskim mirovnim sporzumom.

IZVOR: Srna
spiric
Foto: Klix.ba

Republika Srpska svojim djelovanjem štiti Dejtonski mirovni sporazum, a u BiH ne postoji bezbjednosna, nego politička kriza, istakao je danas predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić na sastanku u Sarajevu sa delegacijom Komiteta za spoljne poslove Evropskog parlamenta.
Špirić je na sastanku, kojem su prisustvovali evropski parlamentarci Ondrej Kolar, Tineke Strik i Antonio Tanger Korea, iznio stav Republike Srpske da je kršenjem Dejtonskog sporazuma izvršena centralizacija BiH i da zato Srpska poziva na razgovor o unutrašnjim pitanjima.

On je dodao da zakoni koje je donijela Narodna skupština Republike Srpske nisu u koliziji sa Dejtonskim mirovnim sporzumom.

"Mi 30 godina nakon Dejtonskog sporazuma imamo Kancelariju visokog predstavnika i pravo nekog pojedinca da u BiH bude nadparlament, nadpredsjedništvo, nadsavjet ministara... Taj pojedinac može da suspenduje Ustav na jedan dan da mijenja Krivični zakon i da suzbije demokratske tokove u ovoj zemlji. Upravo to je donijelo veliku dozu političkog parazitizma i pristup jednog naroda – `država to smo mi`, jer ne žele razgovor, čekajući rješenje izvana", naglasio je Špirić.

Dodao je da je drugi problem Ustavni sud BiH koji ima tri stranca i nakon 30 godina od Dejtonskog sporazuma.

"Uz tri stranca oni u tom sudu kreiraju nova rješenja, a ne tumače Ustav. Ministarstvo inostranih poslova govori glasom jednog čovjeka, što je potpuno neustavno. Političko nezadovoljstvo prisutno je i kod ravnopravnosti konstitutivnih naroda pa Hrvati traže izmjene Izbornog zakona. Sve ove skupštinske sale su svaki dan prazne jer niko ne želi da razgovara. Zato ja podržavam poziv Republike Srpske da se razgovara", rekao je Špirić.

On je naglasio da su potezi institucija Republike Srpske poziv na razgovor, a ne kako to neki vide poziv na secesiju jer i nema argumente za to niti je iko relevantan ocijenio da postoji bezbjednosna opasnost, pa čak ni u izvještajima Misije "Altea".

"Mi smo iz Republike Srpske uvijek ovdje tražili sagovornika, a ne na drugim adresama i poziv iz Banjaluke nije poziv na secesiju ni rušenje teritorijalnog integriteta nego je mnogo državotvorniji od onih što ne znaju šta je rješenje", dodao je Špirić.

On je poručio evropskim parlamentarcima da je njihova misija da osnaže dijalog unutar zemlje, te da ne postoji idelano rješenje izvan BiH.

Na najave osnivanja nove koalicije na nivou BiH sa opozicionim strankama iz Republike Srpske kako bi se navodno ubrzao EU put, Špirić je rekao da ne postoji ni izborna volja ni poslovničko uporište za to.

"Sve evropske zakone u ovom parlamentu predložili su i podržali kadrovi HDZ-a i SNSD-a. Od 12 zakona oni koji su opozicija bili su protiv deset, odjednom se evropejstvo probudlo na ulasku u vlast pa su glasali za dva na kraju", rekao je Špirić.

Na konstataciju Strikove da je potrebno da se EUFOR uključi kao podrška domaćim institucijama, kao i da će dati punu podršku novoj koaliciji sa opozicionim strankama iz Republike Srpske, Špirić je rekao da onaj ko misli da podrži novu, neustavnu i neposlovničku koaliciju, mora da preuzme odgovornost, te poručio da bi trebalo dati priliku unutrašnjem dogovoru, a ne stajati iza nekog.

Kolar, koji je izvjestilac za BiH, zahvalio je za iskrenost i otvoren razgovor i saglasio se da je neophodan unutrašnji dijalog.

Sastanku, na kome je bilo riječi o izvještaju o napretku BiH u svjetlu aktuelne političke situacije, prisustvovali su i predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić i zamjenik predsjedavajućeg Doma Naroda parlamenta BiH Kemal Ademović, saopšteno je iz kabineta predsjedavajućeg Doma naroda.

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.