02.04.2025.
12:17
Novi ustav Srpske je zaštita suvereniteta i nacionalnih interesa
Predsjednik Radne grupe za izradu novog ustava Republike Srpske Vitomir Popović rekao je da Srpska ide u pravcu donošenja novog ustava jer je krajnje vrijeme da zaštiti svoj nacionalni interes.
Popović je rekao da izvorne nadležnosti utvrđene Dejtonskim mirovnim sporazumom nisu bile sporne, ali da je potom došlo do nametanja donošenjem bonskih ovlaštenja visokih predstavnika.
"Tako se znatan dio tih institucija koje su bile isključivo u nadležnosti Republike Srpske našao u nadležnosti zajedničkih institucija bez postojanja uporišta u Ustavu BiH. Ovdje prije svega mislim na Vojsku Srpske koja je bila u nadležnosti Republike sve do 1999. ili početka 2000. godine i tada smo na Ustavnom sudu raspravljali inicijativu Alije Izetbegovića, koji je smatrao da Vojska pripada, kako je on to rekao, državi", naglasio je Popović.
On je pojasnio da će nakon što budu izložene sve sugestije i prijedlozi tokom javnih rasprava Radna grupa sačiniti dio za koji smatra da je važno da se treba unijeti u novi tekst ustava, što se prosljeđuje Odboru za Ustavna pitanja Narodne skupštine, koja angažuje posebnu komisiju koja se bavi pisanjem teksta i dalje ide na usvajanje.
Popović kaže da je na proteklim javnim raspravama o Nacrtu ustava bilo prijedloga da se Istočno Sarajevo nazove administrativnim centrom, te da prijestonica bude Pale, dok su u Trebinju predlagali da administrativni centar bude Trebinje.
"To su uobičajene stvari i svako to posmatra iz svog ugla i mi to tako shvatamo i ono što smatramo da bi zadiralo u suštinu, to ćemo proslijediti nadležnima neka o tome donesu odluku", zaključio je Popović.
Suverenitet Republike Srpske se najbolje štiti Ustavom, uz podršku stručne javnosti i političke saglasnosti, poručio je danas predsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić na javnoj raspravi o Nacrtu ustava Republike u Banjaluci.
Stevandić je rekao da je velika podrška studentskih i organizacija iz nevladinog sektora, te udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata kada je riječ o donošenju novog ustava Srpske.
On je dodao da donošenje novog ustava ima podršku i drugih organizacija iz nevladinog sektora koje smatraju da Republika Srpska mora da uredi ono što moderni ustavi uređuju, a to je čak i digitalno vlasništvo o čemu prije 20 godina nije moglo biti riječi i o čemu visoki predstavnici nisu vodili računa.
Stevandić je rekao novinarima u Banjaluci da Srpska čuva svoju imovinu i pravo na odlučivanje, te podsjetio da je izvorni tekst Ustava iz 1991. godine dosta izmijenjen.
On je ukazao da se s obzirom na učestale napade na imovinu, suverenitet i institucije Republike, Srpska najbolje štiti Ustavom, kao što je i nastala donošenjem Ustava 1991. godine.
Stevandić je rekao da će Srpska u svojoj odbrani biti uporna, kao i da će stručne rasprave biti nastavljene u Prijedoru, Doboju, Bijeljini i Zvorniku.
Predsjednik Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske Rajko Kuzmanović rekao je da danas da javna rasprava o Nacrtu ustava Republike Srpske treba da pokaže da je Ustav akt srpskog naroda i Republike, a ne inostranih pojedinaca, te da je u skladu sa Ustavom BiH.
Kuzmanović je rekao da Ustav predstavlja odraz stanja svake demokratije i društva, te da se novi ustav donosi kada postojeći pređe granicu od 50 odsto izmjena.
" Ustav Republike Srpske je promijenjan oko 110 puta i te promjene su najčešće bile izazvane djelovanjem takozvanih visokih predstavnika" , rekao je Kuzmanović.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.
Najnovije
Najčitanije
1
2
3
4
5
6
7
8
servisne informacije
16.3°C
Apr 3, 2025