Politika

03.05.2025.

12:21

Predstavništvo Srpske u Beču: Mjere Austrije ne doprinose očuvanju dobrih odnosa

„Političke odluke ove vrste svakako mogu negativno uticati na privrednu razmjenu i sve druge vidove saradnje“, kažu.

predstavnistvo austrija
Foto:

Ustupljena fotografija

Mjere koje je Ambasada Austrije uvela predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, predsjedniku Vlade Radovanu Viškoviću i predsjedniku NSRS Nenadu Stevandiću očigledno predstavljaju politički pritisak i smatramo da ne doprinose stabilizaciji odnosa u BiH, kao ni očuvanju dobrih veza između Republike Srpske i Austrije.

Kazali su ovo za portal Provjereno iz Predstavništva Republike Srpske u Austriji, komentarišući nedavno uvedenu zabranu za rukovodstvo Srpske da uđu u Austriju.

Iz Predstavništva kažu da su oni osnovani s ciljem da za interese Srpske pružaju podršku unapređenju saradnje između institucija i organizacija iz Srpske i Austrije u oblasti privrede, preduzetništva, kulture, obrazovanja i turizma, te da je njihova djelatnost promocija potencijala i resursa Republike Srpske, a ne politika. Međutim, u ovoj situaciji kažu da potez Ambasade Austrije u BiH ne doprinosi stabilizaciji odnosa.

Posljedice

Na pitanje kako će se ove mjere odraziti na odnose i komunikaciju Srpske i Austrije, kažu da ovakva vrsta političkog pritiska narušava te odnose. Ističu da su odnosi do sada bili vrlo dobri u pogledu poslovne, društvene i kulturne saradnje.

„Političke odluke ove vrste svakako mogu negativno uticati na privrednu razmjenu i sve druge vidove saradnje“, kažu.

Podsjećaju da spoljnotrgovinska razmjena između Republike Srpske i Austrije pokazuje, iz godine u godinu, pozitivan trend rasta. Ističu da ovi podaci ukazuju na stabilne i rastuće trgovinske odnose, sa značajnim potencijalom za dalje produbljivanje saradnje, posebno u sektorima kao što su metaloprerađivačka industrija, drvoprerada, energetika, IT sektor, poljoprivreda i prerađivačka industrija.

„Poznato je da političke odluke značajno utiču na privredne tokove. S tim u vezi, nadamo se da će razum prevladati na političkoj sceni Austrije, te da će politički predstavnici uvidjeti da je uplitanje u unutrašnja politička pitanja bilo koje zemlje kontraproduktivno, te da šteti ekonomiji i svakom drugom obliku bilateralne saradnje. Konkretno, od austrijske politike očekujemo da sačuva svoju neutralnost i da nastavi da se zalaže za dijalog, ekonomski razvoj i ravnopravnu saradnju sa svim političkim faktorima u BiH“, ističu iz Predstavništva.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik razgovarao je ovih dana u Banjaluci, u odvojenim intervjuima, sa novinarima austrijskog javnog servisa ORF, magazina Profil i novina Die Presse. Između ostalog, predsjednik Srpske je govorio o aktuelnim političkim temama u Republici Srpskoj, BiH i regoionu, te odnosima sa Austrijom i EU, ali i o stavovima austrijske ministrice vanjskih poslova.

„Dovoljno je samo pročitati komentare austrijskih građana na izjave predsjednika Dodika i odluke njihove ministrice, i svima će biti jasno da njeni stavovi ne odražavaju stavove građana Austrije, te da su odraz ozbiljne političke nezrelosti. Sa namjerom navodim ovaj primjer, jer je riječ o komentarima Austrijanaca, a ne građana našeg porijekla koji žive i rade u Austriji“, navode iz Predstavništva.

Kakva je ovo poruka Srbima u Austriji?

U Austriji živi nekoliko hiljada Srba, pa se postavlja pitanje kakva se poruka žalje njima ovakvim mjerama.

„Srpska zajednica u Austriji je veoma velika, vrlo uspješno integrisana u austrijsko društvo i značajno doprinosi njegovom razvoju u različitim segmentima. U tom smislu, srpska dijaspora je ne samo važan privredni faktor, nego i bitan politički element“, kažu iz Predstavništva.

Kažu da je istorija pokazala da u srpskom narodu ima mnogo snage, gdje god da živimo posvećeni smo svojim korijenima, svom jeziku, kulturi, običajima, vjeri i identitetu. U tom smislu, srpska zajednica u Austriji njeguje iste vrijednosti, i u skladu s tim vrlo jasno razumije političke i društvene procese i podržava naše institucije i lidere.

„Razliku između politikanstva i ozbiljnog pristupa politici možete vidjeti i na sledećem primjeru. Samo nekoliko mjeseci prije nego što je ministarka vanjskih poslova Austrije posjetila Sarajevo i izazvala haos kakav je izazvala, jedan od najznačajnijih političara u Austriji i višegodišnji gradonačelnik Beča Mihael Ludvig upriličio je svečani prijem na najvišem nivou za predstavnike srpske zajednice u Austriji, povodom obilježavanja pravoslavne Nove godine. Prijemu su prisustvovale brojne ugledne zvanice, predstavnici diplomatskog kora, ugledni privrednici, rukovodstvo naših udruženja i klubova. Čitaoci mogu sami procijeniti koji pristup je politički zreliji i konstruktivniji“, kažu oni.

Dodaju da su sigurni u to da srpska zajednica u Austriji njeguje ideje zajedništva i sloge naročito po pitanjima koja su od suštinske važnosti za očuvanje integriteta institucija i ideja državnosti i suvereniteta.

„U tom smislu, institucije Republike Srpske i naši lideri mogu očekivati punu podršku u odbrani Republike Srpske kao ustavne, legitimne tvorevine, u okviru Dejtonskog mirovnog sporazuma“, navode.

Postojale su spekulacije

Na pitanje da li je Predstavništvo Republike Srpske u Beču prethodno obaviješteno o ovim mjerama, kažu da oni nemaju diplomatski status, ali kažu da su postojale određene informacije na nivou političkih spekulacija.

„Nakon posjete ministarke vanjskih poslova Austrije Beate Majnl Rajsinger i njemačke državne ministrice za Evropu i klimu Ane Lurman početkom aprila Sarajevu, i njihove najave da će ovakve mjere biti uvedene, nastala je prilična pometnja u političkim krugovima Austrije iz razloga što ovakve radikalne političke mjere nisu zasnovane na političkom konsenzusu i ne nailaze na odobravanje u svim političkim krugovima. Vjerujemo da će vrijeme pokazati da u Austriji ne postoji jedinstven stav po ovom pitanju, te da su ovakve mjere kontraproduktivne i mogu negativno uticati na dosadašnje korektne odnose“, ističu za Provjereno iz Predstavništvu.

Ponavljaju da je riječ o političkoj odluci, jer pravno utemeljenje ne postoji.

„U tom pogledu, stavovi naših institucija i lidera su jasni – politički progon ligitimnih i demokratski izabranih predstavnika institucija Republike Srpske u okviru BiH, kao i u međunarodnim okvirima, ne doprinosi procesu pomirenja i saradnje. Politika zahtijeva mudrost, političku zrelost i kompromis, a aktuelni postupci koji dolaze iz političkog Sarajeva i jednog dijela međunarodne zajednice unose dodatne tenzije i predstavljaju politikanstvo bez presedana“, kažu iz Predstavništva.

Ukazuju da se situacija u BiH može ocijeniti kao vrlo kompleksna, sa izazovima u funkcionisanju institucija na državnom nivou i čestim političkim nesuglasicama između entiteta i konstitutivnih naroda.

Podsjećaju da Republika Srpska zagovara dosljedno poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji garantuje njen ustavni i politički status u okviru BiH, te da institucije Republike Srpske ističu potrebu za očuvanjem ustavom zagarantovane autonomije u skladu sa izvornim odredbama Dejtona, posebno u oblasti ekonomije, pravosuđa i zakonodavstva.

„Republika Srpska i njeni lideri zagovaraju dijalog i donošenje odluka na bazi unutrašnjeg konsenzusa tri konstitutivna naroda u BiH, kako je i propisano Ustavom BiH i Dejtonskim sporazumom. Razvoj, mir i stabilnost bi trebalo da budu cilj svih političkih predstavnika u BiH, kao i puno uvažavanje ustavnih nadležnosti svih nivoa vlasti u BiH. Nažalost, oni koji žele predstaviti Republiku Srpsku kao izvor tenzija, zapravo su isti oni koji izazivaju konflikte s ciljem da entitetima oduzmu ustavom propisan status i autonomiju“, navode.

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.