08.04.2025.
13:22
Popović je rekao da se novim ustavom ne diraju ljudska prava i slobode koje su dio najviših međunarodnih standarda sadržanih u Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima i slobodama i njenim prtokolima.
Predsjednik Radne grupe za izradu novog ustava Republike Srpske Vitomir Popović rekao je danas da Srpska treba da donese moderan ustav koji će biti osnov za njen dalji razvoj.
"Druga je stvar šta ko želi i misli da bi moglo da bude, ali smatramo da trebamo donijeti novi ustav koji će sadržavati pitanje vojske, kao što je to bilo ranije, jer smo imali zakon o odbrani, i niz drugih stvari", rekao je Popović novinarima u Zvorniku, uoči javne rasprave o Nacrtu ustava Republike Srpske.
On je naveo da će određene odredbe regulisati pitanje Visokog sudskog i tužilačkog savjeta, zatim sudova pune jurisdikcije u Republici Srpskoj, položaj notarijata kao službe koja obavlja javna ovlašćenja, advokature, tužilaštava i drugih ustanova koje će naći svoje mjesto u ustavu kao osnova za donošenje zakona kojima će kasnije biti regulisana ta materija.
Popović je rekao da se novim ustavom ne diraju ljudska prava i slobode koje su dio najviših međunarodnih standarda sadržanih u Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima i slobodama i njenim prtokolima.
On je dodao da su svi građani koji žive na teritoriji Srpske ravnopravni, imaju pravo da biraju i da budu birani.
Popović je podsjetio da je Ustav Republike Srpske donesen 1992. godine, ali da je stupanjem na snagu Dejtonskog sporazuma određeni dio izvornih nadležnosti Srpske prešao na nivo zajedničkih institucija BiH, dok je nakon intervencija visokih predstavnika značajan dio odredaba zamijenjen nametnutim amandmanima na Ustav.
On je pojasnio da su ti nametnuti amandmani u značajnoj mjeri poremetili unitrašnju strukturu i doveli u pitanje čitav niz nadležnosti Republike Srpske s ciljem da se razvlasti, da joj se oduzme novac, bezbjednosni sektor i da ostane prazna ljuštura.
Popović je rekao da su na tome mnogo radila Volfgan Petrič i Pedi Ešdaun koji su nametali određena rješenja direktno, bez sglasnosti Narodne skupštne Republike Srpske, kao najvišeg zakonodavnog organa, i time u značajnoj mjeri remetili unutrašnju struktru Srpske.
"Narodna skupština Republike Srpske je donijela zaključke da sve ono što predstavlja takozavno strano tkivo, odnosno što je došlo intervencijama visokih predstvnika treba da nađe svoje mjesto na smetljištu istorije", istakao je Popović.
Prema njegovim riječima, Narodna skupština se opredjelila za vraćanje određenih nadležnosti koje su visoki predstavnici prenosili silom, prijetnjama i prinudnim smjenama poslanika i drugih predstvanika političkog života Republike Srpske.
"Opredjelili smo se da se te nadležnosti vrate u Ustav Republike Srpske, kao najviši pravni akt na bazi koga će se donijeti i kome će temelj činiti osnovni zakoni koji će utvrđivati oblasti pravosuđa, Suda BiH, Tužilaštva BiH, indirektnog oporezivanja, SIPE, OSE i mnogih drugih službi i Izbornog zakona", rekao je Popović.
On je naveo da nema razloga da se izbori provode na nivou BiH za predsjednika Republike Srpske, poslanike u Narodnoj skupštini Republike Srpske, odboronike u skupštinama gradova i opština, jer je to bilo u nadležnosti Srpske u skladu sa Aneksom tri Dejtonskog sporazuma i konvencijama iz Helsinikija i Kopenhagena.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.
Najnovije
Najčitanije
1
2
3
4
5
6
7
8
servisne informacije
10.2°C
Apr 29, 2025