Politika

07.05.2025.

08:32

Graorac: Povući sraman Zakon o grobljima u Hrvatskoj

Namjera tog zakona je, kaže Graorac, brisanje postojanja srpskog naroda na tim prostorima.

IZVOR: Srna
Isidora Graorac
Foto: SRNA

U Republičkoj organizaciji porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila smatraju da Zakon o grobljima u Hrvatskoj predstavlja posljednju etapu etničkog čišćenja Srba sa vjekovnih ognjišta širom te zemlje i zato traži da predstavnici vlasti Republike Srpske reaguju i zahtijevaju povlačenje tog sramnog zakona.
"Sramno je donijeti ovakav zakon. Ukoliko ne bude povučen, tražimo uzvraćanje istom mjerom, donošenje identičnog zakona u Republici Srpskoj", izjavila je Srni predsjednik ove organizacije Isidora Graorac.

Namjera tog zakona je, dodala je ona, brisanje postojanja srpskog naroda na tim prostorima

"Kako je to dozvoljeno u jednoj evropskoj zemlji u kojoj moraju da se poštuju sva ljudska prava, a time i pravo na identitet, naciju, vjeru, pravo da Srbi mrtve sahranjuju tu gdje su im i preci živjeli i svoje kosti ostavili", upitala je Graorčeva.

Ona je podsjetila da je Republička organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila prije 15 godina tražila da postavi ploče stradalim Srbima u Sarajevu i Tuzli, ali da se do danas to nije desilo, jer drugoj strani ne odgovara istina.

Graorčeva je ukazala da je spomen-ploča u Jelačićima skrnavljena pet puta od 2011. godine, kada su je postavili, te da na njoj nije smjelo biti navedeno ni ko je počinilac, niti da su Srbi žrtve, već samo "sjećanje na stradale stanovnike" ovog sela.

Ona je podsjetila da je ploča postavljena na mjestu zloglasnog kampa odreda "El mudžahedin" u Gostoviću tri puta uništavana, spomen-ploča na Crnom vrhu četiri puta, a na Glođanskom brdu tri puta, dok je spomen-ploča na Kazanima posebna priča, jer "tamo nema počinilaca" iako su presuđeni i zna se ko je odgovoran za taj zločin.

Graorčeva je istakla da, sa druge strane, u Republici Srpskoj nije uništena nijedna spomen-ploča drugih naroda.

"Poštovanje žrtava svih strana je preduslov života jednih pored drugih i zato samo ukoliko i naše žrtve, naši mrtvi budu dostojno počivali na svojim vjekovnim prostorima, možemo i treba to pravo da omogućimo i pripadnicima drugih naroda u Republici Srpskoj", ukazala je Graorčeva.

Ona je podsjetila i da širom Krajine i Republike Srpske postoje spomenici i spomen-obilježja koji vrijeđaju nacionalna, vjerska i moralna načela srpskog naroda, što je nedopustivo.

Hrvatski sabor usvojio je Zakon o grobljima kojim se predviđa uklanjanje srpskih spomenika postavljenih poslije 30. maja 1990. godine, u suprotnom slijede kazne do 5.000 evra.

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.