Politika

06.05.2025.

10:08

"Duboko ukorijenjene etničke podjele rizik za stabilnost zemlje"

U tekstu pred večerašnju pologugodišnju debatu o situaciji u BiH ističe se da postoji zajedničko priznanje hitne potrebe za međuetničkim dijalogom, poštovanjem Ustava i punim poštovanjem suvereniteta i teritorijalnog BiH u skladu sa Dejtonskim sporazumom.

IZVOR: Srna
Savjet bezbjednosti UN
Foto: Screenshot

Članice Savjeta bezbjednosti UN saglasne su da duboko ukorijenjene etničke podjele u BiH i kontinuirana politička polarizacija predstavljaju rizik za stabilnost zemlje, navodi se na sajtu UN.
U tekstu pred večerašnju pologugodišnju debatu o situaciji u BiH ističe se da postoji zajedničko priznanje hitne potrebe za međuetničkim dijalogom, poštovanjem Ustava i punim poštovanjem suvereniteta i teritorijalnog BiH u skladu sa Dejtonskim sporazumom.

Osim toga, očekuje se da će mnoge članice Savjeta ponovo potvrditi svoju podršku Opštem sporazumu za mir i Euforovoj Misiji "Altea".

Članovi će vjerovatno naglasiti važnost poštovanja vladavine prava i obezbjeđivanja pravičnog postupka, uključujući i podršku sprovođenju odluka koje su donijele državne institucije, kao što su Sud BiH i agencije za sprovođenje zakona.

Očekuje se, takođe, da će Rusija prigovoriti u vezi sa učešćem Kristijana Šmita, optužujući njegovu kancelariju i njene zapadne pristalice za nelegitimno miješanje u BiH i karakterišući OHR kao zastarjelu instituciju koju treba raspustiti.

Takođe, očekuje se da će Moskva skrenuti pažnju na izvještaj je Savjetu bezbjednosti UN juče uputila Vlada Republike Srpske. U tom izvještaju se krivi Šmit za političku krizu u BiH i optužuje da djeluje nezakonito i podriva ustavni poredak BiH donošenjem obavezujućih odluka bez odluke Savjeta bezbjednosti o njegovom imenovanju.

U tekstu se ističe da Kina i Rusija, takođe, osporavaju legitimitet Šmitovog imenovanja, za koje tvrde da je zahtijevalo formalno odobrenje Savjeta bezbjednosti.

Međutim, drugi članovi Savjeta tvrde da je Šmitovo imenovanje, navodno, bilo u skladu sa procedurom utvrđenom u Aneksu deset Dejtonskog sporazuma i da ne zahtijeva potvrdu Savjeta.

Takođe, u tekstu se podsjeća da Rusija podržava stavove predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i pripisuje trenutnu krizu onome što smatra nelegitimnim međunarodnim nadzorom nad BiH, posebno od takozvanog visokog predstavnika.

U tekstu se navodi da bi Šmit trebalo bi da podnese izvještaj za period od 16. oktobra 2024. do 15. aprila ove godine.

Iz UN dodaju da se "očekuje da će srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović učestvovati u skladu sa pravilom 37 privremenog poslovnika Savjeta bezbjednosti".

Tagovi
Podijeli

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu PROVJERENO.INFO je anonimno, a registracija nije potrebna. Molimo vas da se pridržavate pravila pristojnog ponašanja. Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, netačne informacije, uvrede, ili reklamne poruke. Svi komentari predstavljaju mišljenje autora i ne odražavaju stavove naše redakcije.